- Reset + PDFPrindi

"Ieva Ilves rääkis Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilastele küberkaitsest", ERR Uudised, 19. veebruar 2016

© Vabariigi Presidendi Kantselei

19.02.2016

Anette Parksepp


Täna pidas Läti riikliku küberjulgeolekupoliitika juht, president Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Ieva Ilves küberkaitseteemalise loengu Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilastele.

Ilvese sõnul on õpilaste küberteadlikkuse tõstmise jaoks vaja kõigepealt teha suurt tööd õpetajatega, et nad jõuaksid õpilastele tehnoloogiateadmiste osas järele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ieva Ilves rääkis Põltsamaa ühisgümnaasiumi infotehnoloogia ja küberkaitse õppesuuna õpilastele nii oma töö eripäradest kui ka küberkaitsest laiemalt. Ilves rõhutas, et märkimisväärne osa küberturvalisusest on seotud sotsiaalmeediaga ning pani õpilastele südamele, et nad jälgiksid väga hoolega, millist infot nad enda kohta avaldavad.

"Võib-olla see on üks lihtsatest asjadest - lihtsalt alati meeles pidada, mida sa internetti või sotsiaalmeediasse üles paned, mis on seal, mis jääb sinna. Olla kindel, et sa tahad sellest kümne aasta pärast lugeda või et su perele või sõpradele sobib, et see on internetis," selgitas ta.

Ilves julgustas Põltsamaa potentsiaalseid tulevasi kübereksperte kindlasti selle valdkonnaga edasi tegelema. Ta märkis, et selle eriala potentsiaal on tohutu, kuna 2020. aastaks on Euroopa Liidust ennustatavasti puudu miljon infotehnoloogiatöötajat. Kõigepealt tuleb aga harida õpetajaid.

"Ma julgustaksin koole väga õpetajatega töötama. Me üritame seda probleemi Lätis käsitleda, et õpetajad jõuaksid õpilastele järele, sest lapsed arvavad, et see on igav. Nad on juba tehnoloogias ees. Kui koolid saavad aidata õpetajatel jõuda lähemale õpilaste tasemele, siis ma arvan, et see aitab dialoogile kaasa, et saada laste silmis usaldusväärsust," lausus Ieva Ilves.

Ilves tõdes pooletunnise loengu lõpuks, et küberkaitse on siiski keeruline teema, mida tuleb selgitada isegi poliitikutele. Poliitikanõuniku töö suurima raskusena tõigi ta välja, et kui parasjagu võimul oleval valitsusel hakkab juba küberkaitsest selgem arusaam tekkima, vahetub võim ning selgitustööga tuleb justkui uuesti otsast alata.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.