- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea ja Saksamaa välisminister olid ühte meelt, et Euroopa Liidu ja NATO suhted Venemaaga ei saa jätkuda endisel moel, vastusammud peavad olema jõulised

Eesti riigipea ja Saksamaa välisminister olid ühte meelt, et Euroopa Liidu ja NATO suhted Venemaaga ei saa jätkuda endisel moel, vastusammud peavad olema jõulised © photothek / Imo

11.03.2014

President Toomas Hendrik Ilvese ja Eestisse töövisiidile saabunud Saksamaa välisministri Frank-Walter Steinmeieri kohtumine keskendus Ukraina kriisile – Venemaa sõjalisele invasioonile Krimmis ja soovimatusele leida kriisile rahumeelset lahendust.

Eesti riigipea ja Saksamaa välisminister olid ühel meelel: Venemaa on läinud liiga kaugele, Moskva tegevus jõu kasutamisel ja sellega ähvardamisel Ukrainas on vastuolus rahvusvahelise õigusega ning rikub ka Ukraina-Venemaa kahepoolseid lepinguid.

Eesti riigipea ja Saksamaa välisminister pidasid mõlemad oluliseks, et Euroopa Liit vastaks ühiselt, ühtselt ja jõuliselt Venemaa tegevusele, kaaluda tuleb ka edasisi sanktsioone.

"Venemaa on rikkunud rahvusvahelise õiguse reegleid, mis on 21. sajandi Euroopas lubamatu," rõhutas president Ilves, öeldes, et Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vastusammud peavad olema otsustavad ja jõulised.

"Meie tegevus Euroopa Liidus peab toetuma rohkem väärtustele ja julgeolekule, mitte gaasisõltuvusele ja rahalisele huvile. Need, kes seavad Euroopas oma tänase majandusliku kasu kõrgemale meie kõigi homsest julgeolekust, teevad valearvestuse," ütles Eesti riigipea.

President Ilves nimetas "ohtlikuks kogu Euroopale" Venemaa liidrite väiteid, et neil on seaduslik õigus sõjaliste vahenditega kaitsta samakeelseid kaasmaalasi välismaal: "Venemaa otsus lubada selle nimel sõjategevust teises riigis tallab jalge alla rahvusvahelise rahumeelse suhtlemise ja rahvusvahelise õiguse põhimõtted."

"Nii näiteks on nüüd välistatud igasugune Euroopa Liidu jutt viisarežiimi lihtsustamisest Venemaaga olukorras, kus Vene võimud lihtsalt jagavad Venemaa Föderatsiooni passe kõigile soovijaile teises riigis, et õigustada nn kaasmaalaste kaitsmise poliitikat sõjalise jõuga," lisas president Ilves.

Eesti riigipea tõdes, et kujunenud olukorras tuleb põhjalikult üle vaadata Vene-NATO suhted ning vastavad alusdokumendid aastatest 1997 ja 2002.

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier kohtus Tallinnas ka oma Eesti kolleegi Urmas Paetiga.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229