- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Eesti ja Poola suudavad lisada Euroopa Liidule ja NATO-le otsustavust, tugevust ja vastutustundlikkust

19.03.2014

Poola president Bronisław Komorowski ja Anna Komorowska andsid eile õhtul Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese riigivisiidi puhul piduliku õhtusöögi.

Eestit ja Poolat liidavad eelkõige julgeolek, Läänemere piirkonna ühtseks ja edukaks muutmine ning omavaheliste ärikontaktide laiendamine, ütles president Ilves Poola riigipead tervitades.

Ta meenutas, kuidas Czesław Miłosz kirjutas omal ajal Euroopa jagunemisest paremaks ja halvemaks Euroopaks, kinnitades: "Nüüdseks oleme meie – ka Eesti ja Poola – näidanud, et see oli vale ja ebaõiglane Euroopa jagamine. Me oleme astunud tagasi sellesse Euroopasse, kust meid kunagi füüsiliselt välja aeti, kuid kuhu me vaimselt ometi jäime. Me ei lahku sellest Euroopast enam kunagi."

Meie ju teame, mis tähendab Euroopa ükskõiksus, kui sobingud ja salaprotokollid röövivad kelleltki vabaduse, iseseisvuse, oma riigi, meenutas president Ilves, lisades: "Eesti ja Poola pilgud on suunatud tugeva ja eduka Euroopa loomisse. Oleme pühendunud Euroopa ühise tuleviku kujundamisse."

Euroopas ei ole tagahoovi-riike, rõhutas Eesti riigipea, rääkides Venemaa agressioonist Ukrainas, öeldes: demokraatlik Euroopa peab hülgama senise gaasilõhnalise pragmaatilisuse suhetes Moskvaga. Euroopa Liidu ja NATO poliitika kujundamisel ei tohi meid tagasihoidlikkusele suruda nende organisatsioonidega liitumise aeg või enda suurus, sõnas president Ilves, tsiteerides Poola Senati omaaegse marssali ja Eesti-Poola Ühingu auesimehe Juliusz Szymański sõnu augustis 1930: "Ajalugu ei tunne väikesi ja suuri rahvaid, ta tunneb ainult väikese ja suure vaimuga rahvaid..."

"Eesti ja Poola suudavad lisada Euroopa Liidule ja NATO-le otsustavust, tugevust ja vastutustundlikkust seista oma ühiste väärtuste eest ning kujundada vajalikult suhteid nendega, kes meie väärtusi millekski ei pea," ütles Eesti riigipea.

Tema sõnul on Eesti ja Poola ise oma vastutustundlikkust tõestanud, ka sellega, et panustame mõlemad nähtavalt enda ja seega NATO kaitsevõimesse, andes sinna ligi 2 protsenti oma SKT-st.

Täna hommikul avab president Ilves koos Poola riigipeaga Varssavis Eesti-Poola ärifoorumi. President Ilvest saadab Poolas esinduslik äridelegatsioon, kuhu kuulub 24 ettevõtjat. Mullu tõusis Poola tähtsuselt Eesti 7. kaubanduspartneriks meie lähinaabrite ja Saksamaa järel ning kõigist riikidest enim kasvas Eesti kaubavahetus just Poolaga – 23 protsenti.

Eesti riigipea kohtub täna ka Poola peaminister Donald Tusk'iga ja esineb Varssavi Ülikoolis loenguga "25 aastat hiljem: vaimse geograafia muutused Euroopas". Samuti külastab ta abikaasaga Varssavi Ülestõusumuuseumi.

Neljapäeval on Eesti riigipea ja Evelin Ilves Gdanskis, kus panevad pärja 1970. aastal langenud laevaehitajate monumendile. President Ilves külastab näitust "Tee vabadusele", Gdanski Teadus- ja tehnoloogiaparki, Eestiga seotud Poloonia konventi ning Sopotis toimuvat Poola-Eesti äriseminari.

Evelin Ilves külastab Varssavis lastest koomapatsientide erihaiglat "Budzik" ("Äratuskell"), Anna Komorowska patroonluse all olevaid Downi sündroomiga laste kooli ja etnograafiamuuseumi, ehetekunstnike töökoda Wytwornia Antidotum ja World Hearing Center'it.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6226