- Reset + PDFPrindi

President Ilves Varssavi Ülikoolis: vabadus tuleb ehitada, seda ei anta

President Ilves Varssavi Ülikoolis: vabadus tuleb ehitada, seda ei anta © Foto: Raigo Pajula/presidendi kantselei

19.03.2014

President Toomas Hendrik Ilves, kes esines täna Varssavi Ülikoolis avaliku loenguga üliõpilastele "25 aastat hiljem: vaimse geograafia muutused Euroopas", kutsus tudengeid olema see uus Euroopa, kes on avatud ja innovaatiline ning kes ei otsi vabandusi, miks midagi mitte teha.

"Me oleme näinud, et vabadus tuleb ehitada, seda ei anta," kinnitas Eesti riigipea, kõneldes viimase veerand sajandiga Euroopas toimunud muutustest.

25 aastat pärast Berliini müüri langemist ja kommunistide ainuvõimu murdnud valimisi Poolas on selge, et demokraatia valik ei ole olnud kommunistlikust süsteemist vabanenud riikidele automaatne ega iseenesestmõistetav.

"Režiimi vahetus võib olla kiire ja kergem osa võrreldes järgnevaga. Kõik muu vaba ühiskonna loomiseks – demokraatlikud institutsioonid, õigusriik, kodanikuühiskond, põhiõigused ja –vabadused, majanduskasv, madal korruptsioon – võtab palju aastaid ning nõuab palju poliitilist tahet ja ka poliitilist kapitali," kõneles president Ilves, õhutades ka Euroopa Liidu lähinaabreid julgetele ning tarvilikele sammudele demokraatia, õigusriigi ja vaba majanduse edendamisel.

"Kui nimetada riik, millest Ukraina peaks eeskuju võtma, siis on see eelkõige Poola," lisas ta.

President viitas Poola kunagise teisitimõtleja Adam Michniki ütlusele, et akvaariumist on lihtsam kalasuppi teha kui supist taas akvaariumit saada: "Kuid Eesti ja Poola on sellega hakkama saanud – ehitanud totalitarismi varemetelt üles toimiva demokraatia."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6226