- Reset + PDFPrindi

President Ilves Kesk-Euroopa maade riigipeade kohtumisel: Euroopa Liidu “uutel” liikmesriikidel on aeg võtta jõulisem positsioon

President Ilves Kesk-Euroopa maade riigipeade kohtumisel: Euroopa Liidu “uutel” liikmesriikidel on aeg võtta jõulisem positsioon © Toms Kalnins (Läti Presidendi Kantselei)

"Liikmelisuse kümnendal aastal on Euroopa Liidu nn uutel liikmesriikidel aeg kaitsta tugevamalt oma huve ühenduse sees ja rääkida senisest jõulisemalt kaasa Euroopa Liidu poliitika kujundamisel. Peame tegema rohkem koostööd ja olema solidaarsed, et vähendada liikmesriikide erinevat kohtlemist liidu sees, mida leidub kahetsusväärselt paljudes valdkondades," ütles president Toomas Hendrik Ilves.

Kesk-Euroopa maade riigipeade traditsioonilisel tippkohtumisel, kus osalevad Bulgaaria, Tšehhi, Montenegro, Slovakkia, Austria, Eesti, Albaania, Läti, Sloveenia, Makedoonia, Leedu, Poola, Horvaatia, Ukraina, Rumeenia, Moldova, Ungari, Serbia, Bosnia ja Hertsegoviina, Moldova ning Kosovo presidendid, arutatakse kriisijärgse Euroopa poliitilisi, majanduslikke, sotsiaalseid ja julgeolekualaseid aspekte.

Tänane tippkohtumine algas üritusel osalevate Euroopa Liidu liikmesriikide riigipeade ühise hommikusöögiga, mida juhtisid president Ilves ja Slovakkia president Ivan Gašparovič ja kus keskenduti uute liikmesriikide rollile liidus.

President Ilvese sõnul on kahetsusväärne, et Euroopas toimub siiani liikmesriikide tasandil "vana" ja "uue" eristamine ning sellest tulenev ebavõrdne kohtlemine. "ELi-siseses kaubanduses on probleemiks, et kui kapital ja kaubad võivad liidusiseselt liikuda juba üsna vabalt, siis teenuste puhul on püsima jäänud selgelt protektsionistlik hoiak.

Ebavõrdset kohtlemist esineb nii toetuste jagamisel riikidele kui ka ametikohtade täitmisel Euroopa Liidu kõrgetel positsioonidel ja institutsioonides, kus ida-eurooplasi pääseb oluliselt vähem juhtivatele kohtadele," märkis Eesti riigipea.

Regioonist laiemalt rääkides ütles Ilves, et ellu tuleb viia vajalikud majanduslikud reformid ning töötada konkurentsivõime taastamise nimel.

President Ilves nentis, et 2004. aastal ja hiljem Euroopa Liitu astunud liikmesriigid pidid pingutama, et saada Euroopa Liidu liikmeks. "Nn uued liikmesriigid on enam valmis reformideks, mida näitas viimatine finantskriis, kus oldi mitte ainult vastutustundlikumad, vaid ka kiiremad vajalike otsuste langetamisel. Oleme toimivate lahendustega eeskujuks kogu Euroopale," lisas Eesti riigipea.

President Ilves õnnitles ühtlasi Horvaatiat nende peatsel liitumisel Euroopa Liiduga.

Presidentide abikaasadel on tippkohtumise ajal oma programm, millest võtab osa ka Evelin Ilves.

Bratislavast sõidavad president Ilves ja Evelin Ilves Ljubljanasse, töövisiidile Sloveenia Vabariiki. Sloveenia riigipea Borut Pahor'i kutsel toimuval visiidil kohtub president Ilves ka Sloveenia Rahvusassamblee esimehe Janko Veber'iga, Sloveenia peaministri Alenka Bratušek'iga ja Põhiseaduskohtu presidendi Ernest Petrič'iga. Samuti esinevad president Ilves ja Pahor Bežigradi Gümnaasiumis ühisloenguga "Euroopa tulevik".

Evelin Ilves külastab Ljubljana Ülikooli Regionaalhaiglat, mis on Sloveenia juhtiv meditsiiniasutus ning üks suurimaid haiglaid Kesk-Euroopas.

Tagasi Eestisse jõuab presidendipaar pühapäeval, 16. juunil.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229