- Reset + PDFPrindi

President Ilves: innovatsiooni peab otsima igal pool, ka tuules, leivas ja elektris

President Ilves: innovatsiooni peab otsima igal pool, ka tuules, leivas ja elektris
Aasta ettevõtjaks sai Ruth Oltjer Chemi-Pharm OÜ-st
© Tanel Meos (Delfi)

09.11.2012

"Edu saadab neid ettevõtjaid, kes on investeerinud arendustegevusse – olgu see toodete ja teenuste arendamine teaduslikul või vähemteaduslikul teel või siis panustamine oma töötajate kompetentsuse kasvu," ütles president Toomas Hendrik Ilves eile õhtul Aasta Ettevõtja auhinna üleandmise eel.

Eesti riigipea meenutas ka maailma majanduse esirinnas oleva Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli hiljutist üleskutset, et Euroopa Liidu liikmesriigid kulutaksid kolm protsenti SKP-st teadus- ja arendustegevusele.

"Liitun selle üleskutsega ja toon siinkohal eeskujuks viimase aja uudiseid, mida kuulen TTÜ-st, kus koostöös Goliath Wind'iga arendati välja uut tüüpi tuulegeneraatorid, koostöös Leiburiga täiendati kodumaiste maitselisanditega leivatooteid või koostöös Mitsubishi Motors Corporation'iga tegeletakse elektriautode andmekogude analüüsiprojektiga," kõneles president Ilves. "Innovatsiooni võib leida ja peab otsima igal pool – tuules, leivas ja elektris."

Riigipea sõnul ka alustavate idufirmade puhul ei vaimusta teda mitte niivõrd nende majandusnäitajad, kui soov täita mõnda seni rahuldamata tarbijanõudlust ja õhin pakkuda senisest erinevaid lahendusi.

"Juba 14 või 25 aastat tegutsenud ettevõtjalgi peab säilima see otsija hing koos leidlikkusega," julgustas president Ilves.

Kõneldes euroalast, kinnitas ta, et praegu on meil põhjust olla optimistlikum kui aasta tagasi ning võime öelda, et kõige negatiivsemaid stsenaariume ei juhtunud Eestis ega Euroopas laiemalt, samas: Euroopa ei ole enam riski allikas number 1, kuid riskid on kasvanud mujal maailmas.

Kriisiga toimetulek on võtnud ja võtab mõnedel riikidel veel pikalt aega, tõdes riigipea, osundades, et ka Eesti lähiriikides Soomes ja Rootsis, meie suurimate kaubandus- ja investeeringupartnerite juures on majandususaldus madal ja ettevõtjate optimism pärsitud.

"Niisiis, hakkamasaamine määramatusega on sellises olukorras jätkuvalt üks olulisemaid eduka ettevõtja eelduseid. Kaitset kriisi eest ei ole kellelgi, aga ma loodan, et teil kõigil on olemas oma plaan, kuidas hakkama saada," pöördus president Ilves Eesti ettevõtjate poole.


Ernst & Youngi eestvedamisel viiendat aastat korraldatud Eesti Aasta Ettevõtja konkursi võitjaks kuulutati tänavu Ruth Oltjer Chemi-Pharm OÜ-st.

Aasta ettevõtja tiitlile kandideerisid seekord ka Igor Berman Elme Metallist, Ivar Paplavskis Aerocist, Kaido Maisvee Lasita Majast, Oleg Ossinovski Skinest Railist ning Rain Rannu Fortumost.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229