- Reset + PDFPrindi

President Ilves pidas Pärnu Sütevaka Gümnaasiumis loengu vabadusest ja vastutusest

President Toomas Hendrik Ilves pidas tänasel töövisiidil Pärnusse ühiskonnaõpetuse tunni Pärnu Sütevaka Gümnaasiumi abiturientidele, rääkides neile vabaduse ja vastutuse vahelistest seostest.

“Tänase loengu teemat valima inspireeris mind teie kooli moto, milleks on “Vabadus, loovus, vastutus”,” ütles Eesti riigipea tundi avades.

“Küpse ühiskonna tunnuseks on, et inimene tunnetab vabadust teha ja öelda, mida heaks arvab, kuid ühtlasi mõistab ka selle vabadusega kaasnevat vastutust,” kõneles Eesti riigipea.

“Seevastu mittevabade ühiskondade puhul kasutatakse vabaduse puudumist ettekäändena – kuna mul ei ole vabadust valida, siis ei vastuta ma ka mitte millegi eest.. Mind teeb selline käegalöömise mentaliteet murelikuks. Inimesed mõtlevad liiga vähe vabaduse ja vastutuse seostele,” sõnas president Ilves.

Eesti riigipea tõi arutluses abiturientidega näiteks lahmivad ja ülekohtused internetikommentaatorid. “Kas vabadus kirjutada anonüümseid netikommentaare on väärtus, mida me iga hinna eest peaksime hoidma?” esitas president Ilves õpilastele retoorilise küsimuse.

Sütevaka kooli lapsed esitasid riigipeale aktiivselt päevakajalisi küsimusi, muuhulgas arutati pikemalt Eesti julgeoleku Euroopa Liidu ja NATO poolt kindlustatuse teemat.

“Kui küsida, kas Eesti julgeolek on kindlustatud Euroopa Liidu ja NATO poolt, siis küsiksin vastu – võrreldes millega? Lõplikku julgeolekut pole mitte kellelgi, ka mitte Ameerika Ühendriikidel. Kuid kindlasti võime öelda, et meie olukord on palju kindlam ja julgeolek sügavam kui kunagi varem on olnud siin territooriumil,” kinnitas president Ilves.

Samuti huvitas õpilasi Eesti ametlik seisukoht Gruusias toimuva kohta, millele vastuseks ütles president, et Eesti on liitunud Euroopa Liidu ametliku seisukohaga: soovib dialoogi Gruusia võimude ja opositsiooni vahel ning sealse olukorra rahumeelset lahendust.

Eesti riigipea kutsus tundi lõpetades õpilasi üles palju lugema ning olema ühiskondlikult aktiivsed: “Mida varem inimesed hakkavad mõtlema sellistele abstraktsetele küsimustele nagu vastutus ja vabadus, seda parem ühiskonnale.”

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229