- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Euroopa Liit vajab kindlat kontrolli oma välispiiridel

President Ilves: Euroopa Liit vajab kindlat kontrolli oma välispiiridel

02.08.2016

"Nii nagu terrorismi takistamiseks on vajalik iga üksiku riigi politseiasutuste ja eriteenistuste pidev ning professionaalne tegevus, mida toetab tihe ja igapäevane rahvusvaheline koostöö, peab ka Euroopa Liidu välispiir hästi siis, kui piiriäärsete liikmesmaade endi jõupingutuste kõrval on tõhus Euroopa Liidu sisene ühistegevus," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna, külastades EL-i välispiiril kaasaegset Piusa kordonit ja osaledes Eesti-Läti-Vene kolmikpunktis piiripost number 1 paigaldamisel.

Eesti riigipea rõhutas, et Eesti-Vene piiri tähistav post märgib ühte sammu Euroopa Liidu välispiiri kindlamaks muutmisel, olles osa Euroopa Liidu siseturvalisuse kaitsmisest. "Seda, kui habras see turvalisus on, näitasid meile mitte ainult viimase aja terrorirünnakud Euroopas, vaid ka näiteks hiljutine massiline rändesurve Venemaalt Soome või Norra piirile," märkis ta.

President Ilvese sõnul peavad piirid pidama neid, kes pole Euroopa Liidu riikidesse oodatud, kes loodavad kurjasti ära kasutada Schengeni viisavabadust ning kes tulevad lihtsalt paremat elu otsima.

"Ja teisalt, meie välispiir on väravaks neile, kes põgenevad sõja ja vägivalla eest Põhja-Aafrikast Lähis-Itta ulatuvalt ebastabiilsuse kaarelt, kellele Euroopa Liit on valmis kas alaliselt või ajutiselt uut kodu pakkuma," ütles riigipea, lisades: "Euroopa Liit vajab kindlat kontrolli oma välispiiridel, nagu me vajame ka ühtset varjupaigapoliitikat, eriti valetaotluste tagasilükkamise ja ebaseaduslike sisserändajate tagasisaatmise asjus."

Ta nentis, et kui me nende elementaarsete asjadega ei tule toime, siis satume varem või hiljem vastamisi olukorraga, kus Schengeni süsteem tervikuna on ohus.

"Me näeme ju äärmusparteide parlamendipoliitikasse tulemist ja nende tugevnemist, kus üha valjemini kostavad üleskutsed sulgumisele ja avatuse hülgamisele. Euroopa Liit suudab senist avatust säilitada vaid siis, suudame kokku leppida reeglites, kuidas seda avatust uues olukorras säilitada," ütles president Ilves.

President Ilves, kes pani Piusa kordonihoonele nurgakivi aasta tagasi, kui piirivalvurid töötasid ja elasid veel ajutistes soojakutes, peab oluliseks, et Euroopa Liidu välispiiri olulises ja tundlikus servas valmis lõpuks kaasaegne kordon.

"Piiri kaitsvad ametnikud nagu kõik meie sisejulgeoleku eest seisvad inimesed, väärivad parimat võimalikku väljaõpet, varustust ja tööle väärilist tasu. Nad on professionaalid, kes teevad oma tööd hästi ja kelle najale toetub Eesti siseturvalisus. Nemad omakorda peavad olema kindlad, et riik hindab neid," sõnas president Ilves.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond