- Reset + PDFPrindi

Riigipea tegi ettepaneku alustada parlamendis Vabariigi Presidendi valimisi 29. augustil

16.06.2016

President Toomas Hendrik Ilves tegi Riigikogu esimehele Eiki Nestorile ettepaneku kutsuda kokku parlamendi erakorraline istungjärk tänavu 29. augustil kell 13.00 ning esitas istungjärgu päevakorda ühe punkti – Vabariigi Presidendi valimise.

President Ilves:

"Arvan endiselt, et Vabariigi Presidendi valimine on osa Riigikogu põhiseaduslikust ametijuhendist. Riigipeaks ei saa aga ainult ühe erakonna kandidaat, Vabariigi President ei kuulu ühelegi erakonnale. Vaja on erinevate valijaskondade arvamust peegeldavat parteide ülest konsensust. See eeldab parlamendierakondade sisulisi ja tihedaid konsultatsioone, mida ma julgustangi kiirelt ja tõhusalt pidama.

Samuti olen jätkuvalt kindel, et rahvusvaheliselt tundlikul ja hapral ajal vajab Eesti riigipead, kes kriitilistel hetkedel teab, kellelt ja kuidas toetust leida, kes oskab ühendust võtta meile oluliste liitlastega Atlandi-ülesel julgeolekuteljel ning kes suudab Eesti häält kuuldavana hoida. Kordan taas meie põhiseadust: Vabariigi President esindab Eesti Vabariiki rahvusvahelises suhtlemises.

Mulle ei meeldi metafoorid, kelle poole peab riigipea olema näoga, kuna kukal väljapoole tähendab isolatsiooni. President peab seisma Eesti huvide eest. Ta hoiab põhiseadust. Ta teab inimeste muresid ja on nõudlik võimu suhtes. Ta peab olema Vabariigi President ja sellega on kõik öeldud."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond