- Reset + PDFPrindi

President Ilves: riigid, kes ei täida rahvusvaheliste kohtute otsuseid, on halvaks eeskujuks

President Ilves: riigid, kes ei täida rahvusvaheliste kohtute otsuseid, on halvaks eeskujuks © Inimõiguste Instituut

10.12.2015

Inimõiguste aastakonverentsi Tallinnas avanud president Toomas Hendrik Ilves pidas inimõiguste tagamisel oluliseks rahvusvahelise õiguse hoidmist ja kaitsmist.

"Sellega seoses jälgin murega üleskutseid Euroopa Inimõiguste konventsiooni denonsseerimisest, aga ka seda, kui Strasbourgi kohtu otsuseid teadlikult ei täideta," ütles Eesti riigipea.

"Veel rohkem tõsine on üks nädalatagune näide Venemaalt: samal päeval kui Euroopa Inimõiguste Kohus Strasbourgis otsustas, et [Venemaa eriteenistus] FSB teostas ebaseaduslikku pealtkuulamist, võttis Vene Riigiduuma vastu seaduse, mis annab Venemaa konstitutsioonikohtule õiguse otsustada, kas rahvusvaheliste kohtute, sh Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid peab Venemaa täitma või mitte. Sõnaga – riigisisese seadusega püütakse end vabastada rahvusvahelisest õigusest tuleneva kohustuse täitmisest," kõneles president Ilves.

Sellised arengud seavad ohtu kogu inimõiguste konventsiooni süsteemi – riigid, kes inimõiguste kohtu otsuseid ei täida, ja seda ka uhkelt kuulutavad, on halvaks eeskujuks teistele, õõnestades kohtu, aga eelkõige nende riikide enda autoriteeti, ka kogu inimõiguste kaitset, tõdes Eesti riigipea.

Ta hoiatas, et kriisidest puretud Euroopa on soodne pinnas rahulolematuse ja äärmusluse kasvuks ning soovitas taastada viisakuse omavahelistes keskusteludes tundlikel teemadel, sest siis suudame langetada olulisi otsuseid kaalutletult. See kõik eeldab, et ka meedia tunnetab selliste teemade puhul nagu pagulastekriis enda vastutust, sest valvab ju ajakirjandus demokraatia heaolu ja tervise järgi.

Inimõiguste aastakonverentsi, mille patroon on president Ilves, korraldab Inimõiguste Instituut.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond