- Reset + PDFPrindi

President Ilves kaitseväe sünnipäeval: Eesti kaitse koosneb tuhandete inimeste igapäevasest ja katkematust tööst

16.11.2015

Tervituses kaitseväe aastapäeval kutsus president Toomas Hendrik Ilves mõtlema täna Prantsusmaale ja Prantsuse rahvale, meie liitlasele: "Koordineeritud terrorirünnakud Pariisis on näide, kuidas Euroopat tahetakse hirmutada, et me kardaksime olla tõhusad vägivallale ja kurjusele vastu astumisel, et me sulguks enda riigi piiridesse ega ulataks abikätt sõpradele. Me ei karda. Me tõhustame oma julgeolekut, valvet Euroopa Liidu välispiiridel, kontrolli põgenike tausta üle, siseriiklikku ja sõjalist kaitset. Aga me ei karda."

Riigipea meenutas, et Eesti kaitsevägi mõistab selle lause – "Me ei karda." – tegelikku tähendust ning kinnitas, et on riigikaitse kõrgema juhina kogenud Eesti kaitseväe tegevväelaste ja ajateenijate professionaalsust, pühendumust oma kutsumusele kaitsta Eestit.

"Iseseisvuse taastamise järgset Eesti kaitseväge on vorminud paljud õppused, neist suur osa koos liitlastega ning paljud välisoperatsioonid, neist Iraak ja Afganistan on olnud meile ränkade kaotustega. Ent eelkõige on kaitseväe võimeid kujundanud igapäevane teenistus siinsamas Eestis, olgu see siis ajateenistuse lihvimisel või liitlasüksuste vastuvõtu ettevalmistamisel. Liitlaste toel ja enda sihikindluse tulemusena on viimase paari aastaga meie kaitsepoliitika saavutanud ühe pikaaegse eesmärgi: NATO liitlased on Eestis kohal," ütles president Ilves oma tervituses.

Ta tunnustas kaitseväe juhtkonda, kes keerulise julgeolekusituatsiooni kiuste on suutnud läbi viia vajalikud muudatused just nii nagu 10-aastane riigikaitse arengukava ette nägi, aga samuti kõiki väeliike, sest maavägi, merevägi, õhuvägi on toime tulnud senisest suurema töökoormusega. Eraldi tõi ta esile Kaitseväe Luurekeskuse väärtusliku info hankimise, riigi juhtkonna kiire ja selge teavitamise eest.

"See, et Eesti on kaitstud paremini kui kunagi varem, ei ole meile lihtsalt sülle kukkunud. Meie ees pole olnud vilkuvate tuledega märgistatud üht ja õiget Arkaadia teed. Hargnevatest teedest oli meil endil tarkust valida see, mis tõi meid siia. Edasi liikumisel tuleb hoida fookus kaitsekulutuste tasemel, mis ei saa langeda alla kahe protsendi SKT-st, keskenduda jätkuvalt Eesti sõjalise võime arendamisele ning panustada julgeolekusse mujal maailmas," ütles riigipea. "Meil ei ole aega puhkuseks. Eesti kaitse koosneb tuhandete inimeste igapäevasest ja katkematust tööst."

Pöördudes kõigi kaitseväelaste ja nende pereliikmete poole, kinnitas president Ilves: "Seda tööd on tehtud hästi ja selle eest tänan ma teid. Teie lähedastele aga suur tänu mõistmise ja hoolimise eest, toeks olemise eest."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond