- Reset + PDFPrindi

President Ilves Zürichis: kui Euroopa sai hakkama Teise maailmasõja järgses kaoses, peab Euroopa ka nüüd hakkama saama

18.11.2015

Euroopa on muutuste ristteel, otsustavas kriisis, aga me oleme hullemastki läbi tulnud, tunnistas president Toomas Hendrik Ilves eile õhtul Zürichis Churchilli Euroopa Sümpoosiumil peetud kõnes.

Kui Euroopa sai hakkama Teise maailmasõja järgses kaoses, kus miljonid ja miljonid põgenikud otsisid kodu ning mõnedel riikidel ei olnud iseseisvat valitsustki, siis Euroopa 2015 peab igal juhul hakkama saama, ütles president Ilves, pöördudes Šveitsi mõjukate poliitikute, ettevõtjate ja akadeemikute poole.

Me peame abistama riike, kelle õlule on langenud põgenikekriisi suurim raskus ja jagama seda koormat, Euroopa Liit vajab toimivat ühist asüülipoliitikat ja oma välispiiride ühist valvamist.

Ta rõhutas, et paljud praegused sõjapõgenikud on näinud samasugust õudust nagu koges Pariis 13. novembri terrorirünnakutes ja just sellise õuduse eest pagenudki Euroopasse.

President Ilvese sõnul on täna Euroopa ühtsuse ehitamise vältimatuks eelduseks riigijuhtide julgus. Me ei taha, et tulevased põlvkonnad vaatavad tagasi meie peale ja küsivad, miks me tegime nii vähe, kui nii palju oli kaalul, lõpetas ta.


President Ilvese kõne eestikeelne täistekst asub siin.


Zürichi Ülikooli korraldatud iga-aastane sümpoosium on Briti omaaegse peaministri Winston Churchilli 1946. aasta Zürichis peetud nn Euroopa kõne mälestusüritus. Varem on siin mälestukõne pidanud ka näiteks Saksa liidukantsler Helmut Kohl, USA riigisekretär Henry Kissinger, Poola riigipea Aleksander Kwaśniewski, Euroopa Komisjoni president Romano Prodi, Saksamaa president Richard von Weizsäcker.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond