- Reset + PDFPrindi

President Ilves õpilastest ajaloouurijatele: mineviku tundmine aitab mõtestada tänapäeva

08.05.2015

President Toomas Hendrik Ilves nimetas oluliseks ning ajakohaseks Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi korraldatava õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistluse seekordset teemat "Eesti Teise maailmasõja ajal".

Meie mõtetes on kõikehõlmav mälestus ja samas ka hoiatus – salalepingud diktaatoritega ei too rahu, vaid õnnetust ning sobingud agressoriga ei lõpeta sõda, vaid avavad tee uuteks kannatusteks, kirjutas riigipea uurimistööde võistluses osalejatele.

"Olen kindel, et tänu juhendajate abile on teie pilk olnud ajaloolastele kohaselt kriitiline ning olete kasutanud ja analüüsinud erinevaid allikaid. Usun, et olete ka mõistnud, kui tähtis on ajaloo tundmine ja õppimine selleks, et mõtestada tänapäeva sündmusi," tõdes president Ilves, kes lõpetas täna töövisiiti Poolas, kus ta osales Gdanskis Teise maailmasõja Euroopa lahingute lõpupäeva rahvusvahelisel mälestusüritusel.

Ta tänas kõiki võistlusel osalenud õpilasi ja nende juhendajaid, samuti võistluse korraldajaid ja žüriid.

"Teine maailmasõda oma kohutavate tagajärgedega kinnitab meile, kui oluline on vabaduse ja demokraatlike väärtuste hoidmine," kirjutas riigipea.

Tänavuse, 16. Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi korraldatava ning Vabariigi Presidendi auhindadega tunnustatud õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistluse "Eesti Teise maailmasõja ajal" korraldajad soovisid, et lisaks arhiiviallikatel põhinevatele uurimustele oleks õpilastel võimalik infot koguda veel selle sõjaga kokku puutunud inimestelt, kusjuures pühenduda võis sõjaajaloole, suurele põgenemisele, eluolule sõja ajal, kui ka oma kodukandi käekäigule ja lähedaste saatusele sõja keerises.

Põhikooli õpilastest olid parimad Mirjam Leesalu "Minu vanavanemad Teise maailmasõja keerises" (Võru Kreutzwaldi Gümnaasium, juhendaja Raili Leesalu), Aliise Tipner ja Khirsten Terese Murumägi "Elust Teise maailmasõja ajal Kadrina algkooli endiste õpilaste mälestuste põhjal" (Kadrina Keskkool, juhendaja Evelin Tiiter) ning Tambet Järve "Minu lähikondsed 1939.-1944. aasta põgenikelaineis" (Tallinna Inglise Kolledž, juhendaja Kai Aus).

Gümnaasiumi õpilastest olid parimad Sigrid Kivilo "Hariduselu Vastseliina valla koolides II maailmasõja ajal" (Vastseliina Gümnaasium, juhendajad Terje Mägi, Küllike Nagel), Kätlin Unt "Eluolu Eestis II maailmasõja ajal Valgjärve küla näitel" (Otepää Gümnaasium, juhendaja Kaja Raud) ning Karl-Richard Sänna "Saksa okupatsiooniaeg Võru linnas 1941. aastal: sõjaväevalitsusest tsiviilvalitsuse loomiseni" (Võru Kreutzwaldi Gümnaasium, juhendaja Kaja Kenk).


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond