- Reset + PDFPrindi

President Ilves inaugureeris Mart Kalmu Eesti Kunstiakadeemia rektoriks

29.04.2015

Kunstiakadeemia suurus saab olla tema vaimlises ärksuses ja mitmekülgsuses, avatuses ja ettevaatavas kaasaegsuses, ütles president Toomas Hendrik Ilves Eesti Kunstiakadeemia rektori Mart Kalmu inaugureerimisel, tõdedes, et see akadeemia on alati olnud värske ja vaba mõtte loojaks, kuulutajaks ja levitajaks Eestis.

Ärksus, avatus ja mitmekülgsus, hea ja loov sünergia erinevate elualade vahel, kunsti- ja tehnikaalade lähendamine on meile tänapäevases maailmas möödapääsmatult olulised, ka kunstihariduses, rääkis riigipea.

"Avatud ja terane suhtumine ühiskonda on osa teie vabadust hindavast ja loovast vaimust. Ärgitan teid olema jätkuvalt ja targalt terane ühiskonna, eriti võimu suhtes," rõhutas president Ilves.

"Meie juba teame, et vaimul on demokraatias vägi. Teame sedagi, et kunst ja kultuur jäävad kestma ja aitavad teistelgi kesta ka rasketel aegadel, kui oma riiki ei ole olnud. Siit edasi märgakem, et viha ja sallimatus viivad suletuseni, mis omakorda vabaduste ja inimväärikuse kaotamiseni," ütles riigipea, meenutades, kuidas autoritaarsetes ja totalitaarsetes riikides on näha – kohe, kui kannatab vabadus, hakkab kannatama ka kunstivabadus ja tekib riiklik kunst.

"Hinnakem vabadust, mis meil Eestis on," pöördus ta Kunstiakadeemia pere poole.

President Ilves tänas rektor emeritus Signe Kivi kindlasti raske ja samas Kunstiakadeemiat hoidnud rektoriaja eest. Uuele rektorile akadeemik Mart Kalmule soovis ta jõudu ja loomingulisust Eesti Kunstiakadeemia ning seeläbi Eesti Vabariigi hüvanguks, lisades: "Muidugi leidke aega tegeleda ka oma armastatud erialaga – arhitektuuriajalooga ja loomulikult Alar Kotliga ning ärge unustage ka muinsuskaitset."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond