- Reset + PDFPrindi

President Ilves Tbilisis: Gruusia Euroopa-kurss on selge, küsimus on ajas

President Ilves Tbilisis: Gruusia Euroopa-kurss on selge, küsimus on ajas
President Toomas Hendrik Ilves ja Gruusia president Giorgi Margvelašvili.
© Gruusia presidendi kantselei

03.06.2015

President Toomas Hendrik Ilves, kes saabus eile kahepäevasele ametlikule visiidile Tbilisisse, rõhutas: Gruusia eurolõimumise reformide edukus toob riiki järjest lähemale Euroopa Liidule ning kasvatab inimeste igapäevast heaolu, olles oluline ja pikaajaline investeering riigi julgeolekusse.

"See kõik on osa kaasaegse demokraatliku riigi ehitamisest," ütles ta.

Eesti riigipea kohtus eile Gruusia presidendi Giorgi Margvelašviliga, täna aga parlamendi spiikri David Usupašvili ja kõigi parlamendierakondade esindajatega ning peaministri Irakli Garibašviliga.

President Ilvese sõnul andis Euroopa Liidu idapartnerluse Riia tippkohtumine Gruusiale selge perspektiivi viisavabaduse osas. Otsus viisavabadusest tuleb loodetavasti juba selle aasta lõpus, mis aga eeldab Gruusia poolt Euroopa Komisjoni mitmete tehniliste soovituste täitmist, ent see tähendab ka õigusriigi ja läbipaistva kohtusüsteemi süvendamist.

Samas on täna tajutav Euroopa Liidu laienemisväsimus kasvatanud nõudlikkust EL-i liikmeks pürgijate suhtes, tõdes president Ilves. "Ent see ei peaks vähendama Gruusia eurolõimumise hoogu. Vastupidi, tõestage, et skeptikud eksivad. Otsekoheselt öeldes on see Gruusia rahva võimalus ja Gruusia poliitilise juhtkonna kohustus," sõnas ta.

Eesti ja Gruusia riigipeade ühisel pressikonverentsil eile õhtul Tbilisis kinnitas president Ilves: "Gruusia europerspektiiv on selge, küsimus on ajas."

Euroopa Liidu aluslepingu kohaselt on EL avatud kõigile Euroopa riikidele, kes on tõestanud enda pühendumist euroopalikele väärtustele, demokraatiale, inimõiguste ja õigusriigi austamisele. Just seda kinnitaski Gruusia president Giorgi Margvelašvili, öeldes president Ilvesele: "Täna ehitame me vaba, demokraatlikku, Euroopa Gruusiat."

Eesti kogemusele toetudes pidas president Ilves eurolõimumisel oluliseks valitsuse ja laiemalt kogu riigivõimu tugevat sisemist koordinatsiooni ning tõhusat kommunikatsiooni nii avalikkusega kui ka valitsusasutuste vahel: "Eestis säilitas ka valitsuste vahetumine eurolõimumise järjepidevuse ning selle oluliseks eelduseks oli ametnikkonna püsimine. Iga järgmine valitsus ehitas edasi eelkäijate laotud hoonet ega hakanud seda lammutama."

President Ilves kordas, et Gruusia sõprade toetus ei sõltu sellest, millised poliitikud on demokraatlike valimiste järel valitsuses ja millised opositsioonis, vaid me usume Gruusia muutuste soovi, usume Gruusia tulevikku Euroopas.

Eesti riigipea kinnitas Tbilisis ka Eesti toetust Gruusia Atlandi-ülesele lõimumisele ja NATO-le lähenemisele.

President Ilves esines täna Gruusia Atlandi Nõukogus avaliku loenguga "Walking the European path. Challenges of State Building" ning kohtus Tbilisis Eesti arengukoostöö projekti toel korraldatud kogu Gruusiat hõlmanud idufirmade võistluse – kus osales 300 tudengit 23 kõrgkoolist – parimatega.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond