- Reset + PDFPrindi

President Ilves Brüsselis: Euroopa Liidu digistrateegia elluviimisel tuleks mõelda kaugemale ja tegutseda kiiremini

President Ilves Brüsselis: Euroopa Liidu digistrateegia elluviimisel tuleks mõelda kaugemale ja tegutseda kiiremini
President Toomas Hendrik Ilves ja Euroopa Komisjoni järgmine digitaalmajanduse ja -ühiskonna volinik Günther Oettinger
© Etienne Ansotte (Euroopa Komisjon)

16.10.2014

President Toomas Hendrik Ilvese visiidi ajendiks on "võimuvahetus" Brüsselis – kevadel sai mandaadi uus Euroopa Parlamendi koosseis ning peatselt astub ametisse Euroopa Komisjoni uus koosseis.

Et tagada Eesti kui e-riigi jätkusuutlikkus ning kindlustada, et Eesti arengusuunad ühtiksid Euroopa omadega, kohtus Ilves mitmete endiste ja praeguste volinikega – Siim Kallase, Neelie Kroesi, Jyrki Kataineni, Andrus Ansipi ning Günther Oettingeriga. Viimase kolme voliniku tulevased tööülesanded on otseselt seotud majandusarengu ning Euroopa konkurentsivõime parandamisega digiajastul.

Lisaks volinikele toimusid kohtumised ka Euroopa Parlamendis president Martin Schultzi ning digiteemaga seotud saadikutega ning Euroopa Liidu nõukogu alaliste esindajate komitee asetäitjatega (Coreper I).

Presidendi kohtumiste peateemaks oli Euroopa digitulevik. "Euroopa Liidu digitaalsest strateegiast rääkides tuleks mõelda kaugemale ja tegutseda kiiremini. Areng digivaldkonnas on ülikiire ning konkurents majanduses väga tugev. Ligi 500 miljoni elanikuga Euroopa turul on suur potentsiaal, seda ka võrreldes 300-miljonilise USA turuga. Kuid Euroopa on konkurentsivõimeline vaid ühinenult, mitte 28 osaks tükeldatult," ütles riigipea.

Mitmetel kohtumistel tõdeti ühiselt, et aeglane areng digituru ühtlustamisel piirab Euroopa majanduskasvu võimalusi. Mõtteviisis, ja seetõttu ka regulatsioonides, oleme sageli kinni ajas, kus internetti veel ei olnud.

Üks oluline samm digitaalse ühisturu suunas on juba astutud – vastu on võetud määrus elektroonilise tuvastamise ja usaldusteenuste kohta. Eile, uue määruse pidulikul väljakuulutamisel, tõdes president Ilves elektroonilise tuvastamise üle-euroopalise ühtsustamise tähtsust: "Kui näiteks laevanduses saab igaüks aru, et konteineritega kaubavedu teeb elu lihtsamaks nii Aasias, Euroopas kui Ameerikas, siis piltlikult samasuguseid standardseid ja üksteisega haakuvaid ehituskive vajaksime Euroopas ka e-teenuste puhul."

Tagasi Eestisse jõuab riigipea täna õhtul.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229