- Reset + PDFPrindi

"Ilves: Snowdeni juhtumile järgnenud USA-vastasus on silmakirjalik", BNS, 19. september 2013

19.09.2013

USA luureprogrammide lekitaja Edward Snowdeni juhtumi järel Euroopas hoogu juurde saanud ameerikavastasus on silmakirjalik, ütles Eesti president Toomas Hendrik Ilves.

"Snowdeni juhtumi järel Euroopas hoogu juurde saanud ameerikavastasus on minu jaoks silmakirjalik. Ka mitmed Euroopa demokraatlikud riigid ise kasutavad USA-ga sarnaseid luureprogramme ning vahetavad regulaarselt luureinfot, mis aitab ära hoida terrorirünnakuid, sealhulgas siinsamas Euroopas," ütles Ilves BNS-ile antud intervjuus.

"Arvan, et meie reaktsioon ei peaks olema kahepalgeline ja lühinägelik."

President ütles samas, et Snowdeni juhtum on teinud teda mitmel põhjusel murelikuks.

"Esiteks ei ole kestlik olukord, kus valdav osa infovahetusest toimub erasektorile kuuluvates võrkudes, aga puudub läbipaistev, seadustega reguleeritud ning kõigile arusaadav lahendus, kuidas võib riik – näiteks julgeoleku tagamisel – neilt firmadelt seaduslikult ja õigusriigile kohaselt andmeid saada," sõnas Ilves.

Tema sõnul ei ole seadusandlus ja protseduurid demokraatlikus maailmas sammu pidanud tehnoloogia ja ka sellest lähtuvate ohtude arenguga.

USA president Barack Obama rahustas septembri algul eurooplasi, öeldes, et USA ei tuhni nende e-kirjavahetuses ega kuula pealt nende telefonivestlusi. Presidendi sõnul on Ameerika Ühendriikide jälgimisprogrammid, mille olemasolu endine luureanalüütik Snowden avalikustas, mõeldud selleks, et aidata USA-l paremini mõista maailmas toimuvat.

Euroopa Parlamendi rohelised ja vasakpoolsed saadikud esitasid eelmisel nädalal Edward Snowdeni maineka Sahharovi inimõigusauhinna kandidaadiks. Venemaalt ajutise varjupaiga saanud Snowden väärib austust USA ja Euroopa salateenistuste süstemaatilisele kodanikuvabaduste rikkumisele valguse heitmise eest, teatasid parlamendi roheliste fraktsiooni liikmed.

Praegu on Snowden saanud ajutise varjupaiga Venemaal.