- Reset + PDFPrindi

"Balti riikide presidendid toetavad Ameerika Ühendriikide Süüria-suunalist tegevust", YLE Uutiset, 31. august 2013

31.08.2013

Olli-Pekka Sulasma


Washingtonis visiidil viibivad Balti riikide presidendid avaldasid Ameerika Ühendriikidele toetust Süüria vastu suunatud meetmete kavandamisel. Kolme Balti riigi presidendid kohtusid president Barack Obamaga Valges Majas reedel, vaid mõned päevad enne, kui Obamal on kavas kohtuda Põhjamaade juhtidega Rootsis.


Balti riikide presidentide külaskäik Valgesse Majja sattus rahvusvahelises poliitikas ärevale ajale. Süüria teema oli kohtumise avalikus osas kindlalt esiplaanil. Balti riikide presidendid avaldasid tugevat toetust Ameerika Ühendriikide tegevusele.

- "Kui ollakse süüdi julmades tegudes, siis sellele tuleb reageerida. On väga tähtis, et tsiviliseeritud maailm saadaks sõnumi, et sellised teod ei ole võimalikud ilma tagajärgedeta," sõnas Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves Valge Maja ees pärast kohtumise lõppu.

Läti ja Leedu president kordasid oma sõnavõttudes Ilvese seisukohta.


Tervitused Stockholmi kohtumisele


Kolme Balti riigi juhid kohtusid Obamaga vaid viis päeva enne, kui tal on kavas lennata Stockholmi kohtuma Põhjamaade juhtidega. Yle uudiste intervjuus andis Eesti president soovituse, mis teemal võiks Stockholmi õhtusöögilauas vestelda.

- "Tasuks kõneleda lähemast koostööst. Kui ma oleksin NATOsse mittekuuluva riigi juht, siis oleksin pannud tähele USA korduvaid väljaütlemisi selle kohta, et Ameerika Ühendriikide ja Euroopa suhted põhinevad ennekõike Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni ehk NATO tegevusel," ütles Eesti president Toomas Hendrik Ilves.

Ilves soovis, et Stockholmi kohtumisel arutaks riigijuhid Läänemere julgeoleku teemat samadest vaatenurkadest, nagu seda tehti reedel Washingtonis.

- "Meie julgeolekusituatsioon on muutumas ja mitte parimas võimalikus suunas," leidis Ilves.

Ilves viitas Venemaa tegevusele Läänemere piirkonnas ja tõi näiteks käesoleva aasta suure reede öösel toimunud intsidendi, kui Vene õhuõud harjutasid külma sõja aegses stiilis üle Läänemere lööki Stockholmile peaaegu Rootsi õhuruumi küündides.

- "Selline sündmus ei lase mul end tunda sama kindlalt ja ohutult kui aasta tagasi," leidis Ilves.


USA käsitleb Läänemere piirkonda tervikuna


Ilvese sõnul käsitleb USA Läänemere piirkonda pigem ühe tervikuna, mitte jagatuna Põhjamaadeks ja Baltimaadeks. Suurenevale strateegilisele tähtsusele vaatamata leidis Ilves, et Ameerika Ühendriikidele on piirkonna majanduslikud võimalused julgeolekupoliitikast olulisemad.

- "Ameerika Ühendriigid ei mängi sellist poliitilist mängu, et nad tasakaalustavad Läänemere piirkonna suhetega mingil moel puudujääke suhetes Venemaaga. Ühendriigid tegutsevad palju sirgjoonelisemalt. Nad näevad meie piirkonnas võimalusi ja neil on juba praegu meiega palju majanduskontakte," sõnas Ilves.

President Obama saabub kavakohaselt Stockholmi kolmapäeval enne nädala lõpus Peterburis toimuvat G20 riikide tippkohtumist.


Artikkel Yle Uutiset veebilehel.