- Reset + PDFPrindi

"Avapidu meelitas kohale kaks presidenti ja hobustel rändteatri", Sakala, 26. juuli 2013

26.07.2013

Margus Haav


«Püha müristus, kus on alles rahvast!» imestas eile pärastlõunal Viljandi pärimusmuusika peo avamisel traditsiooniliselt festivalipealik Ando Kivibergile linna võtmeid üle andma tulnud Viljandi meer Loit Kivistik.

Rahvast oli tasuta avaüritusele kogunenud nii palju, et Alaska ansambli Pamyua laulja ja tantsija Karina Moeller palus noorematel vanematele istet pakkuda. Hapra lauljatari palvel küll erilist mõju polnud.


Presidendid tervitasid


Publik on harjunud festivali avamisel nägema Eesti presidenti Toomas Hendrik Ilvest, kuid tänavu oli tal kaasas Läti kolleeg Andris Berzinš, kellele see oli Viljandi festivali debüüt.

«Kui inimesed küsisid läinud nädalal, miks ma käisin Lätis festivalil, siis vastus on siin: Läti president käib ka Eestis festivalil,» kõneles president Toomas Hendrik Ilves. Ta oli nimelt nädalapäevad tagasi nautinud lõunanaabrite juures Salacgrivas peetud rokifestivali «Positivus».

President Ilves alustas oma kõnet kolmes kohalikus ehk siis eesti, läti ja leedu keeles, tänades avaesinejat liivlanna Julgi Staltet.

«Mul on hea meel selle üle, et sel aastal oleme koos oma kaasmaalastega. Teatavasti kuulus Viljandimaa Põhja-Liivimaale, Läti aga Lõuna-Liivimaale,» rääkis Ilves.

«Mul on hea meel olla teie seas ning näha teie rõõmu,» ütles Berzinš. «See pidu on väga oluline selleks, et saaksite säilitada oma kultuuri. Sama ülesanne on ka meil, lätlastel. Seetõttu mul ongi väga hea meel olla siin ja teile toeks.»

Eesti riigipea võttis ühtlasi vastu lätlaste kingituse, 1888. aastal valminud ja üle poolesaja kilo kaaluva Liivimaa ajalugu koondava albumi «Terra Mariana 1186—1888» («Maarjamaa») täpse jäljendi.


Olgem hoolivad!


Avamisel tõi hobukaarikutega kohale sõitnud rändteater Vaba Vanker lavale eri pühasid ja rituaale tutvustavaid pilte oma lavastusest «Teekond». Traditsiooniliselt astus üles mitu festivali peaesinejat: kümneliikmeline mustlaste puhkpilliorkester Fanfare Shukar ja Alaskalt pärit Pamyua.

«Tere tulemast tagasi ja tere tulemast ka neile, kes on siin esimest korda,» tervitas festivali pealik Ando Kiviberg publikut. «Olgem kõige ümbritseva suhtes hoolivad, sallivad ja sõbralikud!»

Pühapäevani kestva 21. Viljandi pärimusmuusika festivali teema on «Püha müristus», sest väga suur osa pärimusmuusikast meil ja mujal maailmas on tugevalt seotud pühade tähistamise rituaalidega.

Tavapäraselt on kontserdipaikadeks Kaevumäe ja Kirsimäe lava, roheline lava Jaani kiriku juures ja kirik ise, lennukitehas ja suur telk Vabaduse platsil. Uue kohana on lisandunud Viljandi muuseumi hoov. Uudisena sõidab täna ja homme Viljandi raekoja platsile veoautolava, mille kastist saab kahe tunni jooksul tasuta kuulata festivali artiste.