- Reset + PDFPrindi

"Positiivne president", Pärnu Postimees, 23. juuli 2013

23.07.2013

Kaupo Meiel


Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves väisas sundimatus olekus, mulgi kuub õlgadel, hõlmad lahti, kikilips koju jäetud ja plasttops tumeda õllega käes, Ikla piiripunktist kõigest kümne kilomeetri kaugusel asuvas Salacgrivas ehk maakeeli Salatsis toimunud rokifestivali "Positivus".

Fotod Eesti riigipeast, kes oma teadmisi tänapäeva kvaliteetsest rokkmuusikast sugugi vaka all ei hoia, ilmusid eesti ajakirjanduses ja kõmu-kumu-elu internetilehtedel, rääkimata "Positivuse" ametlikust häälekandjast, mille kaanestaariks Ilves täiesti loogilisel moel sai.

ETV-le ütles Ilves, et külastas Baltimaade suurimat muusikafestivali esimest korda ja tahtis lihtsalt bände kuulata, kuid eriti briti pundile Palma Violets kaasa elada. "President leidis, et eestlastel on põhjust "Positivuse" festivali pärast lätlaste peale kade olla, ning avaldas arvamust, et selline muusikapidu võiks Eestiski olla," vahendas Virumaa Teataja.

Ilvese käik "Positivusele", mis on vastuvaidlematult üks selle valdkonna tippüritusi niikuinii Baltimaade, aga vähehaaval juba kogu Euroopa mastaabiski, on tähelepanuväärne ja märgilise tähendusega.

"Positivusele" lähevad Palma Violetsi fännama tavaliselt palju nooremad kodanikud. Üleüldse – mitu kuuekümneaastast pässi üldse Eestis leidub, kes 2011. aastal kokku tulnud indie-bändi teaks? Korralikust indie'st on parem ainult Arvo Pärt ja sedagi ainult tema parimatel hetkedel.

President Ilvese kohalviibimine oli kui puhkehetkel, lõdva randmega ja elegantselt tehtud reklaam ning tunnustus kultuurile, mida esindab näiteks Pärnu oma Sibyl Vane, kes samuti "Positivusel" üles astus. See, et nähtused nimega rokk, indie või metal üleüldse võivad kultuur olla, ei mahu Eestis paljudele otsustajatele ja kulturnikutele pähegi, rääkimata selle tunnustamisest.

Tänavu suvel otsustas Pärnu linnavalitsus reservfondist eraldada "Soome Vabariigis Salos toimuval noortebändide festivalil Pärnut esindavate noortebändide muusikute sõidukulude toetamiseks 300 eurot ja Pärnu Kalevi staadionil 22. juunil festivali "Watergate" raames toimunud Eesti-Läti meelelahutusliku jalgpallimatši korraldamise toetuseks 2000 eurot," nagu teatas toonane pressiteade. Vahed on suured ja kommentaarid liigsed.

Ilves leidis, et võiksime lõunanaabritele "Positivuse" pärast kadedad olla. Võiksime ja peaksime, sest peale Imagine Dragonsi ja Willy Mooni ning teiste käe-jala juurde toomise on "Positivusest" saanud esinduslikem eesti uue hea muusika areen. Aga Lätis.