- Reset + PDFPrindi

"Rootsi eestlased tähistasid Stockholmis vabariigi aastapäeva", ERR Uudised, 17. veebruar 2013

17.02.2013

Margitta Otsmaa
Toimetas Karin Koppel


Stockholmi Waterfronti konverentsikeskuses tähistasid Rootsi eestlased Eesti vabariigi 95. aastapäeva.

Estivali nime kandvale suurele galaõhtule oli kutsutud või pea sajaeurose pileti ostnud üle 670 inimese. Õhtu teema oli Eesti Rootsis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Õhtu juht oli Kristjan Luuk - kohalik telestaar, kes on kahel aastal juhtinud ka siinse Eurovisiooni eelvooru kontserte Melodie Festivalen. Ta ütles, et täna lähevad tema mõtted nendele, kes pole kunagi saanud kogeda oma Eesti vabariiki, iseseisvat Eestit.

Kõik galaõhtu korraldajad ja sellel esinejad tegid seda tööd tasuta, puhtast rõõmust ajada Eesti asja.

"See on täiesti imeline, kuidas inimesed on nii kaua seda meelt ja keelt säilitanud, ja eriti arvestades, et siin me näeme täielikku läbilõiget Rootsi ühiskonnast. Siin on ka võimalik täheldada, kui edukad on eestlased olnud viimase pea 70 aasta jooksul ja samal ajal säilitanud oma tugevat eestlust ning on leidnud uut jõudu ka eestluses või Eestis," ütles president Toomas Hendrik Ilves.

Estival 2013 infojuht Kairi Ilison märkis, et üritus on läinud üle ootuste hästi. "Meil on olnud õnneks nii palju rahvast, et nad peaaegu ei ole mahtunud Eesti Majja ära. Me arvame, et see arv nendest, kes peavad ennast eestlasteks, võib olla kusagil 25 000 ringis ja see seltskond suhtleb omavahel. Seda näitab ka tänane õhtu, mis tähendab, et peaaegu tuhat inimest on kokku kogunenud," sõnas Ilison.

Helilooja ja dirigent Toomas Tuulse ütles, et mäletab igavaid vabariigi aastapäeva aktusi, kus ta väikse poisina osales, ning asjad on sellest ajast arenenud. "Pilt on hoopis teine täna, nüüd on palju rohkem pidu ja teeme kaasa seda hoopis teistmoodi," lausus ta.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.