- Reset + PDFPrindi

"Ilves andis Veronika Valgule noore arhitekti preemia", Postimees, 14. veebruar 2013

© Laura Oks (Postimees)

14.02.2013

Toimetas Raul Sulbi


«Burmani ja Kotli loomingut tuntakse Eestis väga hästi ning ma olen kindel, et mõne aja pärast oskavad paljud inimesed lugupidavalt rääkida Grossschmidti või Tomiste majadest, uue ja värske mõtte esindajatest,» ütles president Toomas Hendrik Ilves täna noore arhitekti preemia üleandmisel. Laureaadiks osutus Veronika Valk.

«Kui meenutada seniseid preemia laureaate, siis nende looming kinnitab minu jaoks ühte olulist tõdemust - Eestis saab teha suuri asju ka oma loometee alguses ega pea pingutama aastakümneid, et esile tõusta. See on meie ja teie eelis. See on väikese riigi eelis,» sõnas riigipea. «Varasemate laureaatide nagu ka tänaste nominentide tööd on isikupärased ning julged, seega Eestile lootustandvad.»

Sellele on eriti paslik mõelda meie riigi 95. sünnipäeva eel, rõhutas president Ilves, sest Eesti peabki olema julgelt ettepoole vaatav ning keskenduma neile asjadele, mis on olulised täna ja homme.

«Arhitekti töö on justkui õpetaja töö. Oma loominguga muudate te meid ümbritsevat ruumi kaasaegsemaks ja huvitavamaks. Kasutades keskkonnasäästlikke ja meile sobivaid ning omaseid materjale. Harides seejuures nii tellijaid ja avaliku ruumi eest vastutajaid kui ka avalikkust,» tõdes riigipea, kelle sõnul kannavad meie arhitektid väärikalt oma vastutust aidata luua hea elukeskkonnaga Eestit. «Et see ei oleks räämas ja üksluine, vaid kaasaegne huvitav ja elav. See kõik ei sõltu alati rahast ja eelarvest, vaid pigem headest ideedest ja loominguvabadusest. Loodan, et lisaks teie vahetule ja heale loomingule on teil aega ja tahtmist elavdada arhitektuurialast mõttevahetust, olla austet ja kuulatavad arvamusliidrid Eestis, miks mitte kaugemalgi.»

President Ilves tänas Heldur Meeritsat noore arhitekti auhinna loomise eest ning firmat Go Travel konkursi toetamise eest. Preemia auhinnaks on koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja reisibüroo Go Travel toel väljaantav 4500 euro suurune reisitšekk vabalt valitud sihtkohta.

«Noore arhitekti preemia on noorele arhitektile äärmiselt suureks inspiratsiooniks ja see tunnustus on mulle tõsiselt suureks auks,» tänas värske laureaat Veronika Valk oma kõnes.

Veronika Valk on väga mitmekülgne arhitekt, kelle tegevusvaldkonda kuuluvad nii traditsiooniline arhitekti töö (Suure-Jaani Gümnaasiumi juurdeehitus, Lasva veetorni ümberehitus, Eduard Tubina monument Tartus, keskplatsi kujundus Rakveres), kui ka arhitektuuri laiem populariseerimine (näitusetegevus, loengute, seminaride ja töötubade organiseerimine ning artiklite kirjutamine).

Kindlasti tuleb Veronika Valgu 2012. aasta tööde puhul esile tuua tema esinemist koos kaasautoritega Eesti paviljoni ekspositsiooniga Veneetsia rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil.

Žürii tõstis Veronika Valgu puhul eraldi esile ka Eesti Kunstiakadeemia 2012. aasta loengusarja raames külalislektorite ning nimekate välisarhitektide Eestisse toomist ning loodab, et auhinnareis aitab arendada tema kontakte ja koostöövõrgustikku.

Noore arhitekti preemia tänavusse žüriisse kuulusid arhitektuuriportaali ArchDaily (www.archdaily.com) asutaja ja peatoimetaja David Basulto, arhitekt Ülo Peil, arhitekt ja NAP 2011 laureaat Villem Tomiste ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Aavo Kokk.

Noore arhitekti preemia eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Noore arhitekti preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit ja seda toetab Eesti Kultuurkapital.


Artikkel Postimehe veebilehel.