- Reset + PDFPrindi

"Presidendi uusaastakõnet peeti tasakaalukaks", ERR Uudised, 1. jaanuar 2012

01.01.2013

Priit Rajalo


President Toomas Hendrik Ilvese eilset aastalõpukõne hinnanud kiitsid seda kui tasakaalukat ning ühiskonnas kõneaineks olevaid teemasid puudutanud teksti.

Traditsioonilises aastapäevakõnes ütles president Toomas Hendrik Ilves, et näeb seda aastana, mil Eesti küpsemine torkas selgelt silma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Ülikooli endine rektor Peeter Tulviste märkis, et kuigi ta pole kõiki presidendi aastalõpukõnesid kuulnud, on tal hea meel, et see eile õhtul õnnestus.

"President rääkis praegu nende ühiskondade asjadest, mille moodi meie tahame olla ja mille kogemust näiteks minu põlvkonna inimestel absoluutselt ei ole," rääkis Tulviste.

Ta lisas, et niisugused asjad nagu tänaval demonsteerimine oma riigis hakkab tema põlvkonnale vastu. "Kuid me ei saa jääda igavesti niisuguse lähenemise juurde, vaid vähemalt mõistma ka neid nooremaid inimesi," lisas Tulviste.

Professor Mihhail Lotmanile meeldis muuhulgas presidendi mõte, et kogu riigivõim ei peaks koonduma pealinna.

"See on minu ammune idee, et Eestis on nagu neli pealinna: üks nagu päris pealinn ja kolm regionaalse, riikliku tähtsusega regionaalkeskust. Ida pealinn Narva, Lõuna pealinn Tartu ja Lääne pealinn Pärnu ja riik peab olema esindatud kõigis nendes oma tähtsate institutsioonidega, näiteks ministeeriumiga," rääkis Lotman.

Kirjanik Mart Kivastik tunnustas presidenti selle eest, et ta rääkis samadest asjadest, millest inimesedki.

"Ma ikka väga loodan, et see, mis ta rääkis, sest see on kõik see sama, millest me ise räägime, et sellest on ka kasu, et me oleme ju üksjagu ummikus siin tegelikult," sõnas Kivastik.

Oli ka teemasid, mida president oleks võinud lisaks veel rääkida.

"Haridus mahuks sinna hulka, naabrid mahuvad sinna hulka. Kahjuks viimaste nädalate uudised pole väga rõõmsad, mis sealt tulevad ja elegantselt sai president üle uuest põlvkonnast," rääkis Peeter Tulviste.

"President rõhutas mitu korda poliitikute vastutust, kuid ka kodanikuühiskonnas ka kodanikul on vastutus. Ja kui me näeme, et protestijad esitavad väiteid ja loosungeid, mis ei ole sugugi paremad, kui valitsevate poliitikute ideed ja mõnes mõttes ka halvemad, siis, jällegi, midagi pole katki, kuid see ei ole ka hea," lisas Lotman.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.