- Reset + PDFPrindi

"Narva sai haridustempli ja arhitektuuripärli", Põhjarannik, 15. november 2012

© Ilja Smirnov

16.11.2012

Erik Gamzejev


Eile õhtul toimunud Tartu ülikooli Narva kolledži uue hoone avapidustuste üks liigutavamaid hetki oli, kui direktor Katri Raik kinkis haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoole omakootud villased sokid – selle eest, et ta julgustas ehitusele keerulistel aegadel edasi minema.

Raik selgitas, et ajal, kui Aaviksoo oli Tartu ülikooli rektor ja kolledžihoone ehitus oli pooleli jäämas, ütles Aaviksoo talle: "Ajalugu on õiglane!"


Rikastab Narvat


Eile pärast seda, kui hoone avamise eel oli selle heledale fassaadile Carl Orffi "Carmina Burana" helide saatel projitseeritud videoinstallatsioon, astus kutsutud külaliste ja Raekoja juurde kogunenud narvalaste ette president Toomas Hendrik Ilves ja sõnas: "Ma ei mäleta, et oleksin kunagi varem kõnelnud nii uhke hoone ees."

President lausus, et uus ja väga julge arhitektuurse lahendusega kolledžihoone muudab Narva linna huvitavamaks, rikkamaks ja ka kaunimaks. "Kuid, mis veelgi olulisem, see muudab väärika linna vaimlist keskkonda avaramaks ja aitab meil heita pilku edukasse ja haritud tulevikku," ütles ta.

Ilvese sõnutsi on meil kõigil põhjust rõõmustada ja uhkust tunda, et vana ja auväärse Eesti linna Narva vaimne kese on taas toodud linna ajaloolisesse südamesee Raekoja kõrvale, sõjatules kadunud börsihoone kohale. "Uus maja on Narva kolledžile rohkem kui ainult uus maja. See on akadeemiline kants, parema hariduse ja tarmukate üliõpilaste koda," ütles president.

Jaak Aaviksoo sõnas, et uue hoone suurim väärtus on, et see vaatab tulevikku julgemalt, kui paljud julgevad vaadata ja tahaksid teistel lubada vaadata. "Täna on üks väga ilus päev! Tahaksin, et kolledži hoone jääks kõigi mällu 21. sajandi hoonena ja kutsuks siia tulema avatud mõtlemisega inimesi," ütles Aaviksoo, avaldades lootust, et Narva jaoks jääb ajalukku see aeg, mil tema suurim tuntus seisnes selles, et selle äärde jääva jõe kallastel on väga pikka aega üksteist põrnitsetud.


Uued suured eesmärgid


Katri Raik sõnas, et uus maja on kingitus ja preemia kolledžile. "Meil on jäänud üle täita see maja maailma parima sisuga. Julgen öelda välja eesmärgi, et Narva kolledžist peab saama Eesti parim õpetajate koolitamise keskus," ütles ta, tundes uhkust, et 85 protsenti kolledži kahe viimase aasta lõpetajatest töötavad oma erialal. "Kui selle maja ehitusel olid keerulised ajad, ütles üks mu kolleeg, et ära kurvasta – kolledž on inimesed, mitte betoon. Oleme pidanud õppetöö kvaliteeti väga oluliseks."

Samas said eile Katri Raigilt kallistuse ja aumärgi ka ehitusjuhid firmast YIT Ehitus. "Kuigi meie suhted pole sugugi kogu aeg roosilised olnud, kuulub minu süda neile, sest nad on teinud rohkem kui amet kohustab," sõnas Raik.


Artikkel Põhjaranniku veebilehel.