- Reset + PDFPrindi

"Ilves: sotsiaalmeedia teenib ka repressiivrežiimide huve", BNS, 18. september 2012

18.09.2012

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul tuleb suhtuda vaoshoitusega lootustesse, et pelgalt uute tehnoloogiate ja sotsiaalmeedia toel on võimalik repressiivseid režiime kukutada ning ka viimased kasutavad sotsiaalmeediat oma huvides.

"Tehnoloogia, mis avab meile võimaluse sotsiaalmeedia kasutamiseks, on ju ühtlasi ka repressiivsete režiimide kasutada oma inimeste jälgimiseks," sõnas Ilves Avatud Ühiskonna Foorumi paneeldiskussioonil uue meedia ja kodanikuühiskonna teemadel, teatas BNS-ile foorumi korraldaja.

Ilves rõhutas, et ka repressiivorganite jälgimisvõimekus on tänasel päeval tänu tehnoloogia arengule varasemast kõrgem. "Uue meedia revolutsiooniline roll on suurem demokraatlikus ühiskonnas," nentis riigipea. Ta märkis, et "repressiivses ühiskonnas liituvad inimesed Facebooki ja sarnaste keskkondadega mõistmata, et ka "mukhabarat" või muu
 nimega organ saab seal moodustuvaid võrgustikke jälgida."

Venemaa opositsioonipoliitik Garri Kasparov nentis, et Ilvese argumendid on tõesed, kuid tema kaldub siiski uskuma uue meedia positiivsesse mõjusse. "Muidugi annab uus meedia "KGB-dele" võimaluse inimeste jälitamiseks, kuid kaalukauss on siiski positiivse muutuse kasuks.""

Kasparov möönis, et Iraani puhul õnnestus küll sotsiaalmeedial põhinev revolutsioon maha suruda, kuid tema on siiski veendunud, et "uus meedia aitab veriseid diktaatoreid maha võtta".

Ilves ja Kasparov osalesid teisipäeval Tallinnas peetud Avatud Eesti Fondi korraldatud foorumi paneeldiskusskoonil, mis keskendus populismile ning digitaalsele meediale. Foorumil arutati kas ja kuidas populism on kujundamas kaasaegse Euroopa väärtushinnanguid ja hoiakuid ning millised on Venemaa väljavaated demokraatlikeks muutusteks.

Foorumi esinejate seas on varasematel aastatel olnud George Soros, Martti Ahtisaari, Jeremy Rifkin, Heidi Hautala, Susan George, Sergei Kovaljov, Robert Putnam, Timothy Garton Ash ning paljud teised tuntud mõtlejad ja arvamusliidrid.