- Reset + PDFPrindi

"Ettevõtlusõpe peab veel olelusvõitlust", Õpetajate Leht, 18. mai 2012

President Toomas Hendrik Ilves andis Angela Leppikule üle aasta ettevõtlusõpetaja auhinna
© Andras Kralla (Äripäev)

18.05.2012

Raivo Juurak


President Ilves arvab, et 18–35-aastastest noortest saab uus võitjate põlvkond.


11. mail kuulutas Swedbank välja Eesti aasta ettevõtlusõpetaja 2012, kelleks osutus Angela Lep­pik Haap­salu gümnaasiumist. Auhin­naks on osavõtt Euroopa õpilasfirmade võistlusest juuli lõpus Bukarestis, kus osalevad Euroopa 35 riigi parimad õpilasfirmad.

Esile tõsteti ka Niina Sidorenkot Tallinna Õismäe vene lütseumist ja Sirje Kasendit Tarvastu gümnaasiumist, kes said pikaajalise tubli töö eest aastate ettevõtlusõpetaja tiitli.

Tiitlid kuulutati välja Tallinna vanas lennujaamas ja sündmusele lisasid tõsiseltvõetavust majandusminister Juhan Partsi ja president Toomas Hendrik Ilvese kohalolek. Junior Achievement Eesti direktor Epp Vodja märkis, et ettevõtlusõppesse on Eestis hakatud paremini suhtuma. Kui 20 aastat tagasi ei julgetud seda sõnagi kasutada, siis nüüd osalevad aasta ettevõtlusõpetaja väljakuulutamisel nii majandusminister kui ka president.

Majandusminister Partsi hinnangul peab ettevõtlusõpe meie koolisüsteemis siiski veel olelusvõitlust. Eesti noorele ei ole ettevõttes käimine igapäevane asi. „Kas siin pole üks põhjusi, miks Eesti majandus on nii „filiaalistunud"?" küsis minister, soovitades igal koolil endale mõni ettevõte partneriks leida. HTM-i asekantsler Janar Holm lisas, et ettevõtlusõpe on küll õppekavades, kuid järgmised sammud on veel astumata.

President Ilves oli optimistlikum ja kuulutas, et tänastest 18–35-aastastest saab uus võitjate põlvkond, kes saavutab tulemusi, millest 1990. aastate võitjad – kes on praeguseks liiga mugavaks muutunud –, ei osanud unistadagi. President soovitas noortel hoolega reaalaineid õppida.


Angela Leppik – ettevõtlusõpetaja 2012


Angela Leppik on hea näide sellest, kui palju üksainus ettevõtlusõpetaja suudab ära teha. Õpetades Haapsalu gümnaasiumis majandus- ja ettevõtlusõpet, on ta igal aastal kutsunud tundidesse tuntud ettevõtjaid, nagu Indrek Kask, Henton Figueroa, Olari Taal, Arne Taal jt. Ta on võtnud koos oma õpilastega osa Junior Achievementi ja Läänemaa arenduskeskuse koolitustest, käinud lisaks kohalikele laatadele igal aastal ka vähemalt ühel õpilasfirmade välislaadal, tänavu näiteks Zürichis, kus tema õpilased müüsid edukalt oma tooteid ja sõlmisid rahvusvahelisi kontakte.

Angela Leppiku õpilaste firma Puidukoda toodab mitut liiki puidust vilesid, millest võiks moodustada kas või puupillide orkestri. Kevadel kogutakse toormaterjali, mis kuivab pööningul, talvel tehakse vilepillid valmis. Angelal on ka endal õpilaste tehtud vile. Sellega on näiteks metsas seenel käies hea vilistada, kui kaaslased kipuvad silmist kaduma. Tänavu suvel avab õpilasfirma Puidukoda üks liige Daniel Rahuvarm Haapsalu vanalinnas käsitööpoe. Üks Angela õpilane on aga läbinud EAS-i alustava ettevõtja baaskoolituse, koostanud äriplaani ja kavatseb samuti oma ettevõtte avada. Angela Leppik on ka ise ettevõtja – filminduse alal. Ta on seisukohal, et ettevõtlust õpetab kõige paremini see, kes ise ettevõtlusega tegeleb.


Artikkel Õpetajate Lehe veebilehel.