- Reset + PDFPrindi

"Palupera kooli väitlejad käisid presidendi vastuvõtul", Valgamaalane, 28. juuni 2016

28.06.2016

Sirje Lemmik


Kolm vabariiklikul väitlusturniiril osalenud Palupera põhikooli kuldsuud said kutse presidendi vastuvõtule Kadrioru roosiaias, kus turniir pidulikult lõpetati.

Kui Palupera kooli oli saabunud presidendi kantseleilt üleskutse 8.–12. klasside õpilastele osaleda väitlusturniiril, tuli õpetaja Kairit Leesalu ettepanekuga 9. klassi õpilaste ette.

«Otsustasime osa võtta ja veebruari keskel hakkasime välja selgitama, kes meie hulgast võiks seda teha,» rääkis äsja Palupera kooli 9. klassi lõpetanud Ave Riivik, kes oli üks väitlusmeeskonna liikmetest Andre Lõhmuse ja Karel Objarteli kõrval.

Kuna neist kellelgi väitluskogemust polnud, osalesid nad kõigepealt argumenteerimiskoolis, mille korraldas veebruari lõpus Eesti väitlusselts.

«Koolitusele minnes ei teadnud me väitluse reegleid ega põhimõtteid – olime nagu külma vette visatud. Kõigepealt tutvustati üsna põhjalikult väitlusreegleid. Järgnes proov, kus pidi väitlema nii jaataval kui eitaval poolel. See tekitas meis kõigis vastakaid tundeid ja tahtsime korduvalt koolituselt lahkuda, kuid õpetaja veenis meid ümber,» kirjeldas Riivik vallanud meeleolusid.

Turniirile, mis leidis aset aprillis, eelnesid veel põhjalik ettevalmistus koolis, mis hõlmas endas väikest prooviväitlust klassis, kaasuse koostamist ja konsulteerimist asjatundjaga. Lisatööd tuli teha ka kodus.

Eelvoorud said teoks neljas Eestimaa paigas. «Võtsime osa väitlusturniirist Nõo koolis, teema oli «Kas internetis anonüümselt kommenteerimine tuleks keelata?»,» rääkis neiu. Turniiril tuli argumentidega oma väidetu õigsust kaitsta ja tõestada.

Kuigi esialgu Palupera noored finaali ei pääsenud, jäädes napilt joone alla, said nad ühe võistkonna loobumise tõttu siiski kutse seal osaleda. «Saime aga sellest võimalusest ja väitluse teemast liiga hilja teada ning arvasime, et ei jõua piisavalt hästi ette valmistada – nii loobusime finaalis osalemast.»

Presidendi vastuvõtul Tallinnas roosiaias käis kooli kolmeliikmeline võistkond õpetaja Leesaluga. «Vastuvõtt oli väga südamlik ja tore. Esmakordsel kohtumisel presidendiga jättis ta mulle sõbraliku ja huvitava inimese mulje. Lisaks uutele teadmistele, kogemustele ja meelolukale vastuvõtule saame nüüd uhkusega imetleda presidendi allkirjastatud nimelist tänukirja,» nentis tüdruk.

Ave Riivik lõpetas Palupera põhikooli kiitusega ning tänu headele tulemustele maakondlikul ja vabariiklikul bioloogiaolümpiaadil jätkab õpinguid Nõo reaalgümnaasiumis, kus vend juba ees õppimas. «Minu lemmikud ongi loodusained. Sel aastal sain maakonnas bioloogiaolümpiaadil esikoha ja vabariiklikul saavutasin 14. koha. Enamik vabast ajast kulubki kodustele tegemistele ja olümpiaadideks valmistumisele.»

Väitlusturniirist aga soovitab ta osa võtta teistelgi õpilastel, kel vähegi asja vastu huvi. «See oli väga õpetlik ja tore kogemus, eriti tulevikule mõeldes soovitan teistelgi osaleda. Esinemis- ja väitlemisoskus kulub kõigile ära.»

«Noored väitlejad on eeskujuks täiskasvanutele, kuidas esitada oma argumente rahulikult ja kedagi solvamata,» ütles riigipea Toomas Hendrik Ilves presidendi roosiaias õpilaste väitlusturniiri «Anname sõna tulevikule!» lõpetamisel.

«Olen veendunud, et me vajame kõigil Eesti tulevikule olulistel teemadel argumenteeritud arutelu. Mõistlik avalik arvamusvahetus tähendab ju seda, et enda väiteid tuleb tõestada ning demagoogiast ja isiklikest rünnakutest peab hoiduma. Demokraatlikus ühiskonnas ei olegi vaja teineteise seisukohtadega nõustuda, kuid eriarvamustele on võimalik ka teist solvamata jääda,» pöördus president Ilves väitlusturniiril osalenute poole.

President tänas ka väitlusseltsi, kes võttis turniiri «Anname sõna tulevikule!» korraldustöö enda kanda.


VÕITJAD

Väitlusturniiri üldvõitjaks tuli Kose gümnaasium.

Venekeelsete gümnaasiumide arvestuses võitis Tallinna Kesklinna Vene gümnaasium.

Põhikoolide arvestuses võitsid Tallinna kunstigümnaasium ja Narva Pähklimäe gümnaasium.
Allikas: presidendi kantselei