- Reset + PDFPrindi

"President Ilves asub Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoja kaasjuhiks", ERR Uudised, 28. mai 2014

28.05.2014

Toimetas Marek Kuul


Maailmapanga president Jim Yong Kim tegi täna Washingtonis toimunud kohtumisel president Toomas Hendrik Ilvesele ettepaneku hakata kaasjuhtima maailma arenguaruande nõukoda.

"Eesti e-lahendused pole eeskujuks mitte ainult ülejäänud Euroopale, vaid pälvivad tähelepanu ülemaailmselt. Kutse kaasjuhtida Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoda on ennekõike tunnustus Eesti riigile," ütles president Ilves.

Ilvese sõnul on Eesti e-lahendused meie välisabi artikliks olnud aastaid. "Oleme aidanud mitmete riikide e-valitsemise süsteemi luua, pakkudes tasuta tehnilist platvormi. Nüüd on võimalus riike nii intellektuaalsel kui ka tehnoloogilisel tasandil veelgi laiemalt toetada," märkis Ilves.

Maailmapank annab regulaarselt välja poliitika kujundamise dokumente, millest kõige mõjukam on maailma arenguaruanne (World Development Report), mis defineerib arengupoliitilist mõtlemist ning annab erinevates valdkondades soovitusi.

Raport on abiks arengumaadele, Maailmapangale, ÜRO-le, regionaalsetele arenguagentuuridele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele.

2016. aasta maailma arenguaruannet teemal "Internet ja areng" hakatakse president Ilvese ja Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu ühisel juhtimisel nüüd ette valmistama ning see hõlmab nii era- kui ka avalikku sektorit, fookusega parimatel praktikatel.

Aruanne plaanib tuua Eesti näiteks edukast e-valitsemise ja e-teenuste riigist, tutvustades laiemalt meie tehnilisi lahendusi, sealhulgas turvalist online-identiteeti, X-teed ning digiallkirja, mis on demokraatia ja läbipaistvuse aluseks.

Dokument sisaldab soovitusi, milliseid infotehnoloogilisi lahendusi võiksid arengumaad rakendada ning arenguagentuurid rahastada.

Maailmapanga Grupp on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on eelkõige vaesuse vähendamine ning inimeste elustandardi parandamine ja selleks pakutakse madala ja keskmise sissetulekuga riikidele laene, strateegilist nõustamist, tehnilist abi ning kogemuste jagamist.

President Ilves kohtus ka Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu'ga, kellega koos nõukoda juhtima asutakse, ning tegi organisatsiooni juhtivspetsialistidele digiühiskonda ja Eesti e-lahendusi tutvustava ettekande.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.