- Reset + PDFPrindi

Vabariigi Presidendi avaldus Riigikogu valimiste väljakuulutamisel

29.11.2010

Hea Eesti rahvas,

 

täna ennelõunal kirjutasin ma alla otsusele kuulutada välja Riigikogu valimised 6. märtsil 2011. Eelhääletamine Eestis algab juba iseseisvuspäeval, 24. veebruaril.

Head kaaskodanikud.

Valimiste eel kutsun teid arutlema ja mõtlema vastutuse üle. Ma pean silmas igaühe vastutust teha võimalikult tark valik. Aga ka erakondade ja kandidaatide vastutust pakkuda välja ühiskonda paremaks muutvaid ideesid.

Poliitiline vastutus on midagi hoopis enamat, kui sundseisus poliitiku otsus oma ametikohast loobuda.

Esmajoones on see vastutus selle eest, et rahva võim ka tegelikult toimiks. Esindusdemokraatia ei tähenda, et me loovutame valimispäeval vastutuse riigi ja ühiskonna eest erakondadele. Kodanikud ei loovuta, vaid annavad tähtajalise volituse langetada ühiskonna ja riigi edasiliikumiseks vajalikke otsuseid.

Muidugi jääb meile õigus oma valikut hiljem kahetseda. Aga vastutus selle eest, mida ja keda me valime, lasub ikkagi meil. Valimata jätmine vastutusest ei vabasta. See võtab õiguse nõuda paremat.

Teiseks – poliitiku vastutus. Poliitik vastutab oma tegude eetilisuse ja seaduslikkuse eest täpselt samuti nagu iga kodanik. Iga nupuvajutuse ja käetõstmise taga on tuhandete inimeste, ettevõtete, vahel kogu rahva saatus.

Iga rahvaesindaja vastutus on seejuures isiklik ja avalik. Rahva ja ajaloo hinnata. Seda vastutust ei saa veeretada ei erakonnale ega fraktsioonile. Ja teisipidi: mõne poliitiku inetut tegu ei saa otsejoones omistada tervele Riigikogule, ammugi mitte demokraatiale tervikuna.

Kolmandaks – meil lasub vastutus, õigemini kohustus olla nõudlik. Erakonnad pakuvad välja neid poliitilisi lahendusi, mida nad parimaks peavad. Nendel teemadel, mida nad peavad oluliseks. Valdkondades, milles nad peavad end asjatundjateks. See on nende õigus.

Valijal on aga õigus öelda: ma arvan teisiti. Et oluline on hoopis muu küsimus ning nõuan sellele lahendust. Valijal on õigus tahta ausat ja eetilist valimiskampaaniat, mille sisu ja vorm vastavad seadustele. Ärme unusta, et just rahvas annab 6. märtsil allkirja poliitikute töölepingule.

Kallid kaaskodanikud.

Eesti on piisavalt väike riik ja meil on piisavalt targad inimesed, et kõik on jätkuvalt võimalik. Kuni me unistamast ja tahtmast ei väsi, siis ongi kõik võimalik. Valimistel on igaühel meist üks hääl – ei enam, ei vähem. Soovin Teile valimiseelseks ajaks kodanikutunnetust, oma isikliku vastutuse adumist ja oma hääle tarka kasutamist.