- Reset + PDFPrindi

Vabariigi Presidendi, Riigikogu esimehe ja peaministri ühisavaldus 14. juunil 2007

14.06.2007

Täna, leinapäeval 2007, on taas põhjust koguneda leinava Linda kuju jalamile ning teistesse mälestuspaikadesse üle Eesti. Kuigi lein ja valu ning traagilised mälestused tulevad meiega siia igal aastal uuesti kaasa, on see ka oluliste järelduste tegemise päev.

Põhiline, mida õpetavad meile kommunismi süütud ohvrid, on õppetund, et õigusriigile ja demokraatiale ei ole alternatiivi. Vastasel juhul ei saa me välistada selliseid õudusi. Ärgem unustagem: kuigi repressioonide taga olid Eestis konkreetsed isikud, kuigi repressioonide all kannatasid kümned tuhanded inimesed, on selliste asjade juhtumiseks vaja totalitaarset süsteemi, vabadusteta riiki – demokraatia puudumist.

Ning see ei ole mingi Eesti eritõde, erijuhtum. Kommunistlike režiimide terroris on üle maailma hukkunud enam kui sada miljonit inimest. Ja neid mäletatakse. Üleeile avati Washingtonis Kapitooliumi mäel kommunismiohvrite rahvusvaheline memoriaal, mille rajamist on toetanud ka Eesti.

Nii paigutuvad ühte ritta kõigi kommunistlike hirmuvalitsuste teod, olgu need toimunud Euroopas, Aasias või kusagil mujal, sealhulgas Berliini müür kui riikide ja rahvaste lõhestamise sümbol, mis jagas inimesed vabadeks ja alistatuteks, ning samuti kõik traagilised sündmused, mis leidsid aset Eestis poole sajandi jooksul alates 1940. aasta suvest.

Tugevaim kaitse selle kõige vastu on vaba, demokraatlik maailm, kuhu Eesti kindlalt kuulub.

Vabariigi President
Toomas Hendrik Ilves
Riigikogu esimees
Ene Ergma
Peaminister
Andrus Ansip