- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Tallinna Tehnikaülikooli raamatukoguhoone avamisel

Tehnikaülikooli uue raamatukoguhoone pidulik avamine
Tehnikaülikooli uue raamatukoguhoone pidulik avamine
© Eiko Lainjärv

11.11.2009

Austatav Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu direktor,
lugupeetav rektor,
hea akadeemiline pere,
kallid sõbrad.

 

On riike, kus president käib avamas uusi relvatehaseid. Ja on riike, kus president avab uusi raamatukogusid.

See raamatukogude riik, selle rahvas ja kultuur elab esimesest kauem. Sest tema relvastus on vähemalt viimase aastatuhande vältel osutunud kõige võimsamaks.

President Lennart Meri ütles aastaid tagasi Rahvusraamatukogu avamisel, et raamatukogu on ühtaegu kõige viljakam põld, kõige puhtam sünnitusmaja ja kõige tootlikum tehas.

Kõik see kehtib ka täna ja Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu puhul.

Raamatukogul on jätkuvalt ning kahjuks üha enam täita omamoodi vaimse tsitadelli roll. Sest pole ju väga palju kohti, kus raha asemel loetakse raamatuid.

Siin on inimpõlvede talletatud ja homme tekkivate uute teadmiste kodu.

Tõsi, üha vähem leiame uusimaid teadmisi klassikalise, paberile trükitud ja köidetud raamatu vormis, mistõttu ka vana hea sõna “raamatukogu” ei peegelda enam täiel määral tegelikkust, mida siit vastete seinte vahelt kohe avastama hakkame.

Pigem saame rääkida teabekogust, kus raamatute kõrval seisavad kõik kaasaja andmekandjad ning kus töökohad on ehitatud teiste teabekogude väravateks.

Tegelikult ju polegi oluline, mil viisil me teiste tarkust loeme ja enda oma üles tähendame. Teadmiste talletamise ja nendele ligi pääsemise ei muuda teadmiste olemust. Ses suhtes pole vahet, kas see on käsitsi kirjutatud papüürusele, trükitud Gutenbergi ajast pärit raamatusse või kuvatakse e-tindi abil uute seadmete ekraanile.

Täpselt niisamuti pole ka raamatukogu pelk teabekandjate ladu. Raamatukogu on keskkond. Keskkond, milles kogume tarkust, keskkond, kus saame targemaks, seega paremaks.

Kui majandussurutisele eelnenud aastad tõid meile ridamisi teateid järjekordse spaa avamisest mõnes maakonnakeskuses, siis täna avab üle tüki aja uksed üks uus õppimise ja mõistuse, vaimse arengu ja tervise keskus.

Selle üle on mul ütlemata hea meel.

Aitäh ehitajatele, aitäh tellijatele. Ja palju õnne kõigile, kes siia vanade ja uute teadmiste keskele tee leiavad.