- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilves Afganistanis langenud kaitseväelaste mälestusmärgi taasavamisel Paldiskis 23.04.2014

23.04.2014

Head kaitseväelased,


Me mäletame ja leiname kõiki Eesti vapraid sõdureid, kes on langenud Afganistani inimeste turvalisuse nimel, Eesti ja meie liitlaste nimel.

Just nii ütlesin ma tuulisel sügispäeval, 5. oktoobril 2010, kui seisime poolringis Camp Bastioni Eesti baasis ja avasime mälestusmärgi meie langenud kaitseväelastele.

Sedasama kordan täna siin, välisoperatsioonidel sõdinud naiste ja meeste koduväeosas Paldiskis, sest taasavame Eesti vaprate sõdurite mälestuse ja mäletamise kinnituseks Camp Bastionist äratoodud mälestusmärgi.

Üheksa noort meest. Üheksa pühendumist oma riigi teenimisele. Üheksa valusalt katkenud elu. Üheksa leina. Nooremseersant Jako Karuks. Seersant Kalle Torn. Vanemveebel Ivar Brok. Seersant Raivis Kang. Veebel Eerik Salmus. Veebel Allain Tikko. Nooremseersant Kristjan Jalakas. Nooremseersant Herdis Sikka. Kapral Agris Hutrof.

Me ei unusta neid. Samamoodi jäävad meie mõtetesse Iraagis langenud nooremseersant Andres Nuiamäe ja vanemveebel Arre Illenzeer.

Ma tunnen neile kõigile mõeldes kurbust, uhkust aga eelkõige tänu.

Nemad koos kamraadidega tõestasid, et Eesti on kindel liitlane. Et Eesti teab, mis on liitlaskohus. Kui liitlased vajasid abi, läks Eesti appi. Ja nüüd tulevad relvavennad meile toeks, mida Ukraina kriisi ajal ühemõtteliselt näeme. USA, Taani, Suurbritannia, Poola ja teiste liitlaste täiendavad hävitajad NATO õhuturbemissioonil, liitlaste laevade või USA õhudessantkompanii saabumine Eestisse on selle relvavendluse ja liitlassuhte nähtav külg.

Võideldes NATO operatsioonil Afganistanis, võitlesid meie sõdurid sealsete inimeste vabaduse eest, kuid samavõrd seisid nad ka Eesti vabaduse ja Eesti iseseisvuse eest. Afganistan on praegu kindlasti lootusrikkam, kui oli sügisel 2001. Eesti koht maailmas on kindlustatud täna paremini kui kunagi varem. Meil on tugev kaitsetahe, meil on tugevad liitlased. Meie sõdurite vaprusel on selles kõiges oma väga suur osa.

Ma tänan Eesti kaitseväelasi, ma tänan teie lähedasi.