- Reset + PDFPrindi

President Ilves: e-Eesti jagab Jaapaniga ka isikukoodi kasutamise kogemust

06.03.2014

Jaapani peaministri kutsel Tokiosse visiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves kõneles täna Jaapani Uue Majanduse Kojas, esines loenguga Waseda Ülikoolis, kohtus kohaliku ja välismeediaga Tokio Rahvuslikus Pressiklubis ning külastas Microsoft Japan peakorterit, kus toimus Eesti ja Jaapani idufirmade tutvustus investoritele.

Jaapan on tippelektroonika esitootja maailmas, Eesti aga saab olla Jaapanile mudeliks, mille näitel testida Jaapanis arendatavaid e-riigi teenuseid, nii avalikus kui ka erasektoris, ütles president Ilves.

"Näiteks tutvustada isikukoodi rakendamise võimalusi elanikele, mida Jaapanis veel pole, kuid ilma milleta meie oma igapäevast elu Eestis ette ei kujutagi, sest enamik e-teenuseid poleks selleta võimalikud," selgitas ta.

Kombineerides Jaapani tehnoloogiaettevõtete tipptooteid ja Eestis juba toimivaid infosüsteeme on võimalik luua üle maailma uuenduslikke lahendusi. Üheks näiteks võiks olla Hitachi arendatavate biomeetrialahenduste kasutamine isikutuvastamisel kombineeerituna Eesti e-valimissüsteemi ja e-tervise lahendustega.

"Jaapani ettevõtetel on üleilmne haare, Eestil aga e-teenuste ehitamise ja kasutamise praktiline kogemus," ütles president Ilves, kes kinkis Jaapani Uue Majanduse Koja (Japan Association of New Economy) asutajale, gigantettevõtte Rakuten suuromanikule Hiroshi Mikitani'le – Jaapani ülimõjukale riiklike e-teenuste arendamist toetavale ettevõtjale – nimelise Eesti ID-kaardi ja mobiil-ID testkoopiad. Ajakiri Forbes paigutas mullu Rakuteni maailma kümne innovatiivseima ettevõtte hulka. Amazoni-laadse online kaubamajana alustanud firma kliendibaas on praegu 500 miljonit inimest.

"Olen kindel, et väike Eesti ja suur Jaapan on e-tuleviku eesmärkide ühel leheküljel," kinnitas Eesti riigipea.

Ehkki mullu suvel avalikuks saanud NSA suuremahuline andmekogumine on üleilmselt uuristanud Interneti kasutamise usaldust, ei ole tagasiteed eilsesse ning usalduse taastamiseks tuleb tõsta inimeste turvateadlikkust ja järelevalvet eriteenistuste üle, sõnas president Ilves.

"Absoluutse küberturvalisuse saaksime vaid siis, kui lõpetaksime üldse taskutelefonide ja arvutite kasutamise. See pole aga võimalik. Nii ei tohi Snowdeni juhtum muuta meid kartlikuks e-lahenduste kasutamise suhtes," rõhutas Eesti riigipea. "Vastupidi, peame olema senisest veel julgemad ja leidlikumad, et tõsta nii tehnoloogilist võimekust kui ka inimeste turvateadlikkust."

President Ilvese sõnul võimaldab elektrooniline asjaajamine suurt läbipaistvust, sest igast sisselogimisest või päringust on võimalik jätta jälg, mis aitab vältida kuritarvitusi.

Reedel kohtuvad president Ilves ja Evelin Ilves keiser Akihito ja keisrinna Michiko'ga. Eesti riigipea peab poliitilistel ja majanduslikel teemadel kõnelusi Jaapani peaminstri Shinzõ Abe'ga. Samuti kohtub president Ilves, keda saadab arvukas äridelegatsioon, infotehnoloogiapoliitika eest vastutava ministri Ichita Yamamoto'ga ja väliskaubandusorganisatsiooni JETRO esimehe Hiroyuki Ishige'ga.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229