- Reset + PDFPrindi

President Ilves tänas Eesti iseseisvuse taastamise aastate ajakirjandust

20.08.2013

President Toomas Hendrik Ilves tänas ja tunnustas Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeval 1980ndate lõpu ja 1990ndate alguse ajakirjandust.

Kõneldes presidendi kantselei roosiaias korraldatud vastuvõtul ütles riigipea, et Eesti ajakirjanikud andsid 22 aastat tagasi meie inimestele usku ja lootust, nad olid innustajad ja ühendajad, nende hääl ja sõna kinnitas hirmunuile ja kahtlejaile, et ka kõige traagilisematel päevadel ei olnud Eesti ära võetud.

President Ilves andis tüki 1991. aastal Toompead kaitsnud kivirahnust Eesti Raadio ajakirjanikule Riina Eentalule ja tema tollasele kolleegile Erki Berendsile, lootes, et see leiab väärilise koha Eesti Raadio renoveeritud majas.

"Seekordne tänukivi kuulub meie iseseisvuse taastamise aegsele Eesti ajakirjandusele. Sellele ajakirjandusele, kes sai vabaks koos Eesti vabaks saamise aastatega. Ajakirjandusele, kelle kirest ja Eestist hoolimisest me tänases meedias sageli puudust tunneme," sõnas riigipea.

Riina Eentalu jättis 1991. aasta augustiputši alguses oma puhkuse pooleli ja kiirustas Tallinnasse raadiomajja, mida sajad inimesed kogunesid kaitsma Pihkva dessantväelaste võimaliku rünnaku vastu.

"Raadio oli tollal – online- ja klikimeedia eelses Eestis – kõige kiirem vahendaja ning selgitaja nii siin kui ka paljudele kaugemal," meenutas president Ilves. „Riina Eentalu aga oli ilmselt ainus naine raadioajakirjanike seas, kes keeldus võimaliku rünnaku eel raadiomajast lahkumast ja tema hääl oli üks kinnitus meile kõigile: nad ei ole Eestit ära võtnud."

"Ma tänan Eesti iseseisvuse taastamise aastate Eesti ajakirjandust," ütles riigipea.

Varasematel aastatel on president Ilveselt saanud iseseisvuse taastamise tänukivi Eestit ühendava "ükskord-me-võidame-niikuinii" sõnastaja Heinz Valk, vabadusvõitleja Lagle Parek, Tallinna Teletorni kaitsjad augustis 1991 Peeter Milli, Jaanus Kokk, Uno Kaseväli ja Jüri Joost, isamaaliste laulude autorid Jüri Leesment ja Alo Mattiisen (postuumselt), 20. augustil 1991 ülemnõukogus iseseisvuse taastamise poolt hääletanud ning Eesti muinsuskaitseliikumine.


President Ilvese Eesti iseseisvuse taastamise tänukivi üleandmisel peetud kõne täisteksti leiad siit.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229