- Reset + PDFPrindi

President Ilves iseseisvuse taastamise aastapäeval: Eesti edu on alati seisnenud uuesti alustamises

20.08.2013

"Eesti edu on alati seisnenud uuesti alustamises. Ja kiires õppimises," ütles president Toomas Hendrik Ilves riigi iseseisvuse taastamise 22. aastapäeva vastuvõtul Kadriorus, presidendi kantselei roosiaias.

Ta tõi näiteks talude omaks ostmise, mis algas 150 aastat tagasi, oma riigi uuesti loomise pärast okupatsiooni, aga ka uute alguste võimaluse igaühe isiklikus elus ka siis, kui masu tõttu on senine haridustee või ettevõte alt vedanud.

"Kui riik suudab uuesti alustada ja tagasi tulla, siis miks ei võiks seda suuta kestahes meist?" küsis president Ilves.

Riigipea sõnul on väike Eesti rahvas tegelikult üks kogukond, ehkki sellesse kuuluvate inimeste lood on väga erinevad juba ainuüksi seetõttu, et erinevad põlvkonnad tänaseid Eesti elanikke sündisid ajaloo pööristes erinevaisse maailmadesse. Täna ühendab meid erinevaist isiklikest taustadest ja saatusist hoolimata oma riik, õigusriik, eesti keel ja kultuur.

Uuesti alustada võib ka ühiskondlikku arutelu tänaste murede üle, rõhutas president Ilves. Ta kutsus Kadriorgu saabunud kultuurirahvast aitama tsiviliseeritud arutelukultuuri taastamisel: "Vabadus on ka võimalus oma õigustatud muresid arukalt väljendada. Et oskus seda teha lõplikult ei kaoks, vajame eriti just teie, kultuurirahva, abi."

"Kes veel, kui mitte sõnumikunstnikud, peaksid mõistma, et sõna on tegu. Sõnal on mõju ja jõudu," kõneles riigipea.

Ta meenutas, et nn "riigitüdimusest" on räägitud Eestis 1930ndail, aga ka taastatud iseseisvuse esimese kümnendi lõpul. See tunne aga on ohtlik ja ka petlik, sest me saame alati, ka täna, luua midagi uut.

"Jätkakem seda, mida me kõige paremini oskame. Jätkame uue loomist, meil pole mingit põhjust stagneeruda ega väsida," kinnitas president Ilves.


President Ilvese iseseisvuse taastamise aastapäeva kõne täisteksti leiad siit.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229