- Reset + PDFPrindi

President Ilves: homse Euroopa Liidu korralduse otsustagu ühenduse kodanikud

Uffizi galerii külastus Firenzes
Uffizi galerii külastus Firenzes
© Gianluca Moggi

31.10.2012

Euroopa Liit vajab uut Tuleviku Konventi, kus meie ühenduse liikmesriigid, seega kodanikud, saavad otsustada homse Euroopa korralduse üle, ütlesid Eesti president Toomas Hendrik Ilves ja Itaalia kahekordne peaminister Giuliano Amato Firenzes Euroopa Ülikool-Instituudis (EUI) peetud diskussioonil.

Euroopa Liidu tänased otsustusmehhanismid on aeglased, kohmakad ja jäävad kiirele ajale jalgu, tõdesid president Ilves ja Giuliano Amato, Euroopa põhiseaduse eelnõu koostanud Euroopa Tuleviku Konvendi asepresident.

Nad mõlemad näevad ühenduse tulevikku senisest oluliselt föderaalsemana ning peavad võimalikuks, et Euroopa Parlament muutuks kahekojaliseks, kus ühes kojas on esindatud võrdselt kõik liikmesriigid ja teine koda valitaks praeguse korra järgi.

Samas hoiatas president Ilves nn üle-euroopaliste valimiste eest, mis annaks paratamatult eeliste suurematele liikmesriikidele.

"See murrab Euroopa Liidu," ütles ta. "Kõigi liikmesmaade rahvuslikku identiteeti ja huve tuleb respekteerida. See on osa solidaarsusest, millele Euroopa Liit toetub."

Eesti riigipea rõhutas, et kuna Euroopa Liit ei ole eliidi projekt, siis ei saa ühenduse tuleviku üle arutada vaid valitsused ja poliitikud: "See peab olema Euroopa Liidu kodanike vaidlus ja arutelu, mis näitab, milline saab olema meie ühenduse tulevik."

Eesti riigipea viibib Itaalias töövisiidil, mille käigus kohtus Milaano Kaubanduskojas Eestist huvitatud ettevõtjatega, avas Firenzes Eesti kultuuripäevade raames kunstnik Epp Maria Kokamägi näituse ning külastab Remo Savisaare ja Fred Jüssi loodusfotode näitust. President Ilves kõneleb täna Firenze Ülikoolis küberjulgeolekust Euroopa Liidu kontekstis.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229