- Reset + PDFPrindi

Vabariigi Presidendi sõnul ei pea NATO ja Euroopa Liidu laienemine toimuma käsikäes

Riias NATO tippkohtumise ajal toimuval rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil paneelis "Euroopa tulevik: kas laienemine on endiselt päevakorras ja mis juhtub kui ei ole?" esinenud president Toomas Hendrik Ilves toetas Euroopa Liidu edasist laienemist, kuid möönis ühenduses tekkinud nn. laienemisväsimust.

"Laienemisväsimusest võib rääkida Euroopa Liidus, mitte aga NATOs, kus sellist väsimust tunda ei ole," ütles Eesti riigipea.

Tema sõnul ei pea NATO ja Euroopa Liidu laienemine toimuma käsikäes ning nendesse organisatsioonidesse pürgivatel riikidel tuleb oma sihid seada tegelikkust tajudes.

"Euroopa Liidul on vaja rohkem julgust ja visiooni tegeleda oma naabrusprobleemidega, samas tuleb aru saada: eksisteerib oht, et Euroopa Liidu naabruspoliitika võib muutuda tõrjumismehhanismiks," ütles president Ilves. "Euroopa Liidu naaberriigid ei pea tundma nagu nad ei oleks päris meie moodi," lisas ta.

"NATO ja Euroopa Liit on peamised hoovad lahendamaks meie ümbruskonnas probleeme," kõneles Eesti riigipea. "Need probleemid on meie jaoks moraalsed, filosoofilised, poliitilised ja ka majanduslikud."

Riias kohtus Vabariigi President ka Gruusia parlamendi esimehe Nino Burjanadzega, kes rääkis Minskis toimunud SRÜ tippkohtumisest ja Eesti riigipea rääkis talle eelmisel päeval toimunud Ameerika Ühendriikide presidendi George W. Bushi Tallinna-visiidist.

Täna õhtul lendab president Ilves Riiast Stockholmi, kus kohtub homme Rootsi kuninga T. M. Carl XVI Gustafiga, parlamendi spiikri Per Westerbergiga, peaministri Fredrik Reinfeldtiga, välisministri Carl Bildtiga, ja euroministri Cecilia Malmströmiga. Vabariigi President annab ka pressikonverentsi, külastab Stockholmi Eesti Kooli ja kohtub Eesti Majas kohalike eestlastega.

Eesti riigipea jõuab Eestisse tagasi 30. novembri õhtul.

 

Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 29. novembril 2006