- Reset + PDFPrindi

President Ilves: tugev ja ühtne Euroopa teenib nii Portugali kui Eesti huve

President Ilves: tugev ja ühtne Euroopa teenib nii Portugali kui Eesti huve
Portugali president Aníbal Cavaco Silva ja president Toomas Hendrik Ilves
© Luis Filipe Catarino (Portugali Presidendi Kantselei)

Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Lissabonis Belemi presidendilossis Portugali riigijuhi Anibal Cavaco Silvaga. Kohtumise ning töölõuna käigus arutati nii riikide kahepoolseid suhteid kui ka lahendusi Euroopa Liidu finants- ja võlakriisile.

“Eesti ja Portugal seisavad ühiselt selle eest, et Euroopa Liidus säiliks toimiv ja arenev liberaalne ühine turg. Meie mõlema riigi käekäik sõltub ekspordist, mistõttu toetame integreeritud Euroopat ja selle majanduse aluseks olevat ühisraha eurot,” ütles president Ilves.

Riigipead arutasid majanduskriisi valusaid tagasilööke, mille tagajärjel tuli mõlema maa valitsusel langetada valusaid eelarveotsuseid.

“Elu on näidanud, et aus operatiivne tegutsemine kriisi lahendamisel on aidanud hullemat vältida ning see on osutunud tõhusamaks kui lahenduste edasilükkamine,” sõnas president Ilves.

Riigipeade kohtumisel tulid jutuks ka Atlandi-ülesed suhted ja NATO raames tehtav koostöö.

“Eesti ja Portugal on alati mõistnud Atlandi-üleste suhete olulisust ning pidanud tähtsaks USA rolli maailma julgeolekupoliitikas,” sõnas Eesti riigipea pärast kohtumist.

Kohtumise lõpus tegi president Ilves oma Portugali kolleegile ettepaneku tulla vastuvisiidile Eestisse.

Presidentide Ilvese ja Silva töölõunal osalesid ka nende abikaasad.

Sarnaselt president Ilvesele valiti ka Portugali riigipea Silva lõppeval aastal ametisse tagasi. President Ilves andis 2008. aastal president Silvale Maarjamaa Risti keti teenetemärgi tema rolli eest mitte tunnustada Eesti Vabariigi okupeerimist Nõukogude Liidu poolt. 1987. aastal keelas toonane peaminister Silva Portugali parlamendidelegatsioonil külastada Eesti NSVd, pidades seda mittetunnustamispoliitika rikkumiseks. Silva otsus põhjustas valitsuskriisi, peaminister oli sunnitud tagasi astuma ja riigis kuulutati välja erakorralised valimised, mille Silva juhitud partei ülekaalukalt võitis.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229