- Reset + PDFPrindi

President Ilves keskendus Soomes euroala finantskriisile

President Ilves keskendus Soomes euroala finantskriisile
President Toomas Hendrik Ilves ja Soome president Tarja Halonen ühisel pressikonverentsil
© Andres Putting (Delfi)

“Kui me tahame säilitada Euroopa Liitu ja euroala, siis tuleb tungivalt nõuda, et kõik Euroopa Liidu riigid järgiksid kehtivaid reegleid. Me peame jagama ühist arusaama fiskaalvastutusest, ainult nii tagame euroliidu stabiilsuse ja jätkusuutliku arengu,” ütles president Ilves, kes saabus täna töövisiidile Soome, kus kohtus president Tarja Haloneni, peaminister Jyrki Kataineni ja välisministri Erkki Tuomiojaga.

Eesti riigipea sõnul on Eesti ja Soome heade suhete üheks aluseks tihe koostöö Euroopat puudutavates küsimustes. “Meil on ühine mure ja arusaam Euroopa Liidu tuleviku ja euroala mitmeid riike puudutava finantskriisi küsimustes. Me vajame selle konkreetse kriisi puhul Euroopa Liidu sisest vastutustundlikku käitumist ja lahendustele keskendumist. Raskustes riike tuleb aidata, sest alternatiiv sellele on katastroof,” ütles president Ilves, kes külastas töövisiidi käigus ka Soome parlamenti ning kohtus parlamendi spiikri ja fraktsioonide esimeestega.

President Ilves rõhutas tänastel kohtumistel, et lisaks ühistele muredele seoses euroala finantskriisiga, seob meid ka Läänemeremaade tihe koostöö. Eesti riigipea nentis euroliidu Läänemere strateegia olulisust, mis mõjutab tuntavalt regiooni poliitikat nii keskkonna kui konkurentsivõime seisukohalt ning lisas, et Eesti hindab kõrgelt Soome aktiivsust selle teemaga tegelemisel ning riikidevahelist head koostööd eesmärkide saavutamisel.

“Oluline on hoida euroliidu Läänemere strateegiat jätkuva poliitilise tähelepanu all, seda eriti mõeldes tulevasele Euroopa Liidu eelarvele aastateks 2014 – 2020. Hetkel on vaja otsustada, mis saab Läänemere strateegiast edasi – kuidas me näeme selle tulevikku ning kuidas strateegia tegevuskava uuendada nii, et see oleks reaalne alus Euroopa Liidu eelarve vahendite planeerimisel,” märkis president Ilves, kes omal ajal Euroopa Parlamendi liikmena oli üks Läänemere strateegiale alusepanijatest.

President Ilves puudutas Soome visiidi käigus ka julgeolekupoliitikat ning Euroopa Liidu lähinaabrust. “See, et Euroopa Liidu lähinaabruses paiknevad riigid rakendaksid demokraatlikku valitsemist ja peaksid kinni õigusriigi põhimõtetest, on oluline julgeolekupoliitiline küsimus. Mida turvalisemad ja demokraatlikumad on meie naaberriigid, seda turvalisemalt saab ennast tunda Euroopa Liit,” ütles president Ilves.

President Ilves kutsus Soomet üles omavahelist koostööd suurendama küberkaitse vallas ning lisas, et Eesti tervitab iga sammu, mida Soome astub atlandiülese julgeolekukoostöö suunas.

“Mul on hea meel, et Soome on avaldanud soovi saada kaasatuks Eestisse rajatud NATO küberkaitse keskuse projektides. Olen varemgi rõhutanud, et küberkaitse vallas võiks Eesti, Soome ja Rootsi seljad kokku panna ja Euroopa Liidu siseselt ühiselt asja ajada,” sõnas Eesti riigipea.

Soome visiit on 10. oktoobril parlamendis taas ametivande andnud president Ilvese uue ametiaja teine välisvisiit, mis rõhutab Eesti ja Soome suhete olulisust ja lähedust. Ka viis aastat tagasi tegi äsja riigipeaks valitud Toomas Hendrik Ilves ühe esimestest välisvisiitidest just Soome.

Täna õhtul lendab president Ilves edasi töövisiidile Brüsselisse, kus külastab Euroopa Parlamenti ning kohtub Euroopa Parlamendi presidendi Jerzy Buzeki ja Euroopa Parlamendi järgmise presidendi kandidaadi Martin Schulziga, arutades nendega Euroopa Liidu eelarve ja sealhulgas põllumajandustoetustega seonduvat.

President Ilves osaleb Brüsselis ka Balti riikide iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva esinduslikul konverentsil.

Tagasi Eestisse jõuab Eesti riigipea teisipäeva, 18. oktoobri õhtul.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229