- Reset + PDFPrindi

President Ilves Kesk-Euroopa riigipeade kohtumisel: iga revolutsiooni tulemus ei ole sageli demokraatia

President Ilves Kesk-Euroopa riigipeade kohtumisel: iga revolutsiooni tulemus ei ole sageli demokraatia
Kesk-Euroopa riikide presidentide kohtumine Varssavis
© Wojciech Grzedzinski (KPRP)

27.05.2011

Kesk-Euroopa maade riigipead, Eesti president Toomas Hendrik Ilves nende seas, otsivad täna Varssavis vastust küsimusele, kuidas saavad Kesk-Euroopa ja Atlandi-ülene kogukond viimase 20 aasta kogemustele toetudes aidata Euroopa naabruses elavaid rahvaid stabiilse ja demokraatliku poliitilise süsteemi loomisel.

“Autoritaarse või totalitaarse režiimi võitmiseks ja demokraatiani jõudmiseks ei piisa vaid riigikorra muutmisest, oleme seda näinud siinsamas Euroopas ja lähinaabruses möödunud kahe aastakümne jooksul, pärast NSV Liidu lagunemist,” ütles president Ilves. “Nende revolutsioonide tulemus ei olnud sageli demokraatia.”

Ta meenutas näiteks Valgevenet valitsevat autoritaarset režiimi, kelle ohjeldamiseks on demokraatlikud riigid sunnitud kehtestama poliitilisi ja majanduslikke sanktsioone.

“Nii meile kui ka paljudele teistele oli üks võimaluste aken, mida näiteks Balti riigid oskasid kasutada ja mul on kurb, et mitmed teised maad seda ei suutnud ja neile on too võimaluste aken nüüd sulgumas või selle uuesti avamine on keeruline,” ütles president Ilves.

Eesti riigipea sõnul on režiimi muutmisest palju keerulisem, jõupingutusi ja tahet nõudev demokraatliku korra vundamendi ladumine, mis tähendab õigusriiki, kodanikuühiskonda, turumajandust, korruptsiooni ohjeldamist, majanduslikku edukust.

“Vaadates praegu Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida maades levivat ülestõusu stagneerunud ja autoritaarsete režiimide vastu ning meenutades enda ja oma naabrite lähiajalugu, peavad edukad postkommunistlikud riigid tundma kohustust osaleda nende maade ülesehitamises, kui meilt seda palutakse,” rääkis president Ilves. “Me mäletame enda unistusi, meil on kogemused ja teadmised, kuidas need unistused tegelikkuseks muuta. Meil on ka mõistmine: ebaõnnestunud on iga riik, kus ei ole pärast repressiivse korra võimult tõukamist jõutud demokraatiani. Aga me soovime Euroopas ja Euroopa naabruses näha edukaid riike.”

Euroopast rääkides kutsus Eesti riigipea ütlema lahti vaimsest geograafiast, mis jagab riike idaks ja lääneks, vanadeks ja uuteks.

“Selline vana jaotus ei kehti enam,” kinnitas president Ilves Kesk-Euroopa riigipeadele. “On vastutustundliku eelarvepoliitikaga riigid, kes on valmis hambad ristis järgima reegleid, milles me ise – näiteks Euroopa Liidus – kokku leppisime ning riigid, kelle valitsused on harjunud jõukust kokku laenama ja jõudnud sellega pankroti servani.”

Kriisist hoolimata aruka ja vastutustundliku tegutsemisega majanduskasvu säilitanud Poola on üks näide, et endine vaimne geograafia Euroopas on eksitav, rõhutas president Ilves.

“Poola, kust mõned Euroopa poliitikud ja valitsused arvasid tulevat vaid torumehi, on nüüd neile samadele valitsustele eeskujuks, kuidas 20 aasta eest totalitaarsusest vabanenud riik on edukas ja mõjukas mitte ainult oma lähipiirkonnas, vaid palju laiemalt,” ütles Eesti riigipea.

Poola presidendi Bronislaw Komorowski kutsel osalevad Varssavis Kesk-Euroopa maade riigipeade kohtumisel Bulgaaria, Tšehhi, Montenegro, Slovakkia, Austria, Itaalia, Eesti, Albaania, Läti, Sloveenia, Makedoonia, Leedu, Horvaatia, Ukraina, Saksamaa, Ungari, Bosnia ja Hertsegoviina, Moldova ning Kosovo presidendid. Täna õhtupoolikul liitub nendega Ameerika Ühendriikide president Barack Obama.

Euroopa riikide presidendid kohtuvad Varssavis, ERR

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229