- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Eesti ja Rootsi tahavad Läänemere piirkonna muuta nähtavaks ja mõjukaks

President Ilves: Eesti ja Rootsi tahavad Läänemere piirkonna muuta nähtavaks ja mõjukaks
President Toomas Hendrik Ilvese kohtumine Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldt'iga.
© Ilmar Saabas (Delfi)

18.01.2011

“Eesti ja Rootsi on mõlemad huvitatud, et Läänemere piirkond oleks Euroopas nähtav ning mõjukas,” ütles president Toomas Hendrik Ilves kohtumisel Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldt´iga.

Täna riigivisiidile Rootsi saabunud president Ilves meenutas, et Eesti ja Rootsi olid alusepanijad Läänemere strateegiale, mis on Euroopa Liidus esimene ühenduse kodanike initsiatiivist väljakasvanud makroregionaalne strateegia.

“Nüüd oleme koos Rootsiga Läänemere strateegia vedurid,” rõhutas Eesti riigipea. “Me näeme, kuidas siinses piirkonnas süveneb regionaalne mõtlemine ja poliitiline diskussioon, mille sihiks on muuta Läänemeremaad konkurentsivõimeliseks, tugevamaks.”

Eesti ja Rootsi tihe koostöö Läänemere strateegia edendamisel iseloomustab ka kahe riigi üldiseid suhteid, mis põhinevad ühistel väärtustel – mõlemad maad seisavad seaduste ülimuslikkuse, õigusriigi, turumajanduse ja demokraatia eest, olles nii eeskujuks mitmetele lähematele ja kaugematele naabritele, sõnas Eesti riigipea.

President Ilves kinnitas, et Eestile on digitaalse siseturu saavutamine Euroopa Liidus üks peamine prioriteet, mistõttu tuleb jõuliselt edasi liikuda autoriõigust, andmekaitset, tarbija- ja lepinguõigust puudutava seadusandluse ühtlustamise ning maksukoostööga.

“Eesti ja Rootsi ning Läänemeremaad tervikuna võiksid olla digitaalse ühtse turu laboratooriumiks,” ütles Eesti riigipea.

Nii kohtumisel peaminister Reinfeldt´i kui ka Rootsi parlamendi esimehe Per Westerberg´iga kõneles president Ilves raugevast majanduskriisist, tõdedes, et Eesti ja Rootsi on mõlemad kriisist hästi välja tulnud.

“Kuigi oleme kriisist väljumas, ei tohi unustada, et Euroopa vajab stabiilsust. Eestit ja Rootsit ühendab konservatiivsus, mis tähendab jätkusuutlikku riigirahandust ja ranget eelarvepoliitikat,” rõhutas Eesti riigipea, kelle sõnul lisab Eesti liitumine Euroopa Liidu ühisraha euroga stabiilsust ühisesse Läänemere piirkonda.

President Ilves tänas Rootsit toetuse eest Eesti iseseisvuse taastamise järgselt, kui Rootsi ja rootslased abistasid Eestit erinevate valdkondade ülesehitamisel ning olid 1990-ndate aastate esimesel poolel Carl Bildti valitsuse ajal ühed tugevamad rahvusvahelised survestajad, et Eestist lahkuksid okupatsiooniväed.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229