- Reset + PDFPrindi

President Ilves hukkunud piirivalvurite ärasaatmisel: "Renee Kark ja Tarmo Kammer, ma tänan teid, et te teenisite Eestit."

06.07.2016

President Toomas Hendrik Ilves, kes osales möödunud nädalal Haapsalu lähedal merepatrullis hukkunud piirivalvurite Renee Karki ja Tarmo Kammeri ärasaatmisel Tallinna Kaarli kirikus, rõhutas oma järelhüüdes: "On oluline meeles pidada – Renee Kark ja Tarmo Kammer täitsid 28. juuni õhtul teenistusülesannet. Seda tehes teenisid nad oma riiki ja rahvast nagu olid viimasel kahel aastakümnel ikka teinud."

Riigipea meenutas, et Renee Kark läks piirivalve Remniku õppekeskusesse ajateenijaks pool aastat enne, kui Eesti taastas augustis 1991 iseseisvuse. Need, kes mäletavad, need ka mõistavad – see oli toona päris julge otsus.

"Nii näeme Renee Karkis Eesti taassünni lugu, teekonda ebakindlusest ja teadmatusest kaitstud ja hoitud riigini. Kodanike riigini, kui mõelda ka tema vabatahtlikule tegevusele noorkotkaste ja kodutütarde laagrijuhina," ütles president Ilves.

Tarmo Kammer tegi oma elus pöörde ja läks piirivalvesse viis aastat hiljem, mil tema kodu lähedal Tuksis avati radarijaam ning jäi siis valitud ametile truuks enam kui kahekümneks aastaks.

"Nad mõlemad – Renee Kark ja Tarmo Kammer – olid piirivalvurid, kes tundsid oma tööd ning oskasid õpitud ja kogunenud teadmisi teistele jagada," kõneles riigipea.

Ta kordas 15 aastat tagasi diplomaatidele öeldut, et olla hea riigiteenistuja pole naljaasi: see eeldab teatud tüüpi inimest, ta peab olema andekas ja andunud, ta peab olema inimene, kes mujal teeniks rohkem raha, aga kes siiski eelistab riiki teenida, sest see on põnevam, loovam ja õilsam.

"Need sõnad iseloomustavad samuti tuhandeid piirivalvureid ja politseinikke ning üldse kõiki, kes teenivad pühendumusega oma riiki. Eesti riiki," kinnitas president Ilves. "Need sõnad on võti Renee Karki ja Tarmo Kammerini, kelle lähedastel me kaastunde vaikuses kätt surume. Teie lein on kogu Eesti lein."

Pöördudes hukkunud piirivalvurite teenistuskaaslaste poole, ütles riigipea, et mõistab, milline lootusetu tühjus valitseb praegu Haapsalu merepääste rühmas, kust kaks meeskonnaliiget on jäädavalt lahkunud, aga ta teab, et nende kaaslased jätkavad oma teenistust, leina trotsides ning sõprade lohutuse ja mõistmise toel.

President Ilves lõpetas järelhüüde hukkunud piirivalvuritele sõnadega: "Renee Kark ja Tarmo Kammer, ma tänan teid, et te teenisite Eestit. Puhake rahus."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond