- Reset + PDFPrindi

President Ilves Brüsseli Foorumi avapaneelis: rändekriis mõjutab Euroopa poliitilist maastikku

President Ilves Brüsseli Foorumi avapaneelis: rändekriis mõjutab Euroopa poliitilist maastikku
Brüsseli Foorumi avapaneelis teemal ''Ohtlik uus maailm. Globaalsed julgeoleku tuleviku väljakutsed.'' kõnelesid president Toomas Hendrik Ilves, USA senaator Jeanne Shaheen ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
© Vabariigi Presidendi Kantselei

Rahudividendide mullis elamine on Euroopas lõppenud, möödas on rahu ja teineteisemõistmise ajastu, tõdes president Toomas Hendrik Ilves Brüsseli Foorumi – kõrgetasemelise välis- ja julgeolekupoliitika konverentsi – avapaneelis, mille teemaks oli "Ohtlik uus maailm. Globaalsed julgeoleku tuleviku väljakutsed."

Euroopa julgeolekukeskkonda nõrgestab endiselt agressioon Euroopas, ütles Eesti riigipea, meenutades, et täna kahe aasta eest etendati Ukraina ühes osas, Krimmis nn valimised, kus 98% elanikkonnast hääletas Venemaaga liitumise poolt. Ukraina kaotas osa oma territooriumist ja sõdib endiselt agressoriga oma ida-aladel.

Vastuseks küsimusele Euroopa Liidu ühise seisukoha jätkumisest juulis, mil arutelu all on taas Venemaale kehtestatud sanktsioonide pikendamine, ütles president Ilves, et selles küsimuses paistab Euroopa ühtsus edukalt püsivat, sest Minski lepingute täitmisel läbimurdelisi arenguid ei paista.

Samas nimetas Eesti riigipea Euroopa kodaniku suurimaks julgeolekumureks praegu rändekriisi ning eksivad need, kes pööravad tähelepanu vaid Euroopa lõunapiirkonnale, sest hiljuti nägime murelikke arenguid ka põhja pool, kui põgenikud liikusid idast Norra ja Soome.

President Ilves kutsus rändekriisi puhul märkama ka probleemi poliitilist mõõdet, sest see kriis mõjutab Euroopa poliitilist maastikku: tekkinud on soodus pinnas paremäärmuslike jõudude esilekerkimiseks ja isegi võimuletulekuks.

Ta peatus ka Euroopa Liidu idapartnerluse poliitikal, nentides, et paraku näeme idanaabruses nõrka reformivalmidust, mis ei ole võrreldav 1990. aastatel iseseisvuse taastanud ja nüüdseks Euroopaga tihedalt lõimunud riikide omaaegse otsustavusega.


11. Brüsseli Foorumi arutuelude keskmes on muutused Atlandi-üleses julgeolekuarhitektuuris, arutatakse nii finantskriisi järelmeid, kui ka kliima- ja energiapoliitikat; lisaks pagulaskriisile on kavas debatid Ukraina tulevikust, arengutest Venemaal ja tema naabruses, samuti Süüria sõja laiematest mõjudest ja lahenduste leidmisest. Eraldi on fookuses uute tehnoloogiate mõju ühiskonnale, sh ettevõtlusele, kodaniku ja riigi vahelistele suhetele ning seadusloomele.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond