- Reset + PDFPrindi

President Ilves Liibanoni suunduvatele rahuvalvajatele: iga okas loeb Eesti jaoks mitte ainult kodusel suurõppusel, vaid ka välismissioonidel

09.11.2015

Kohtumisel peagi ÜRO rahuvalvemissioonile Liibanoni suunduva Eesti kaitseväe üksusega meenutas president Toomas Hendrik Ilves kevadise suurõppuse Siil motot "Iga okas loeb" ning ütles: "See on üks paremini sõnastatud Eesti enda heidutus, mis võtab kokku meie kaitsetahte. Iga okas loeb Eesti jaoks mitte ainult kodusel suurõppusel, vaid ka välismissioonidel."

Eesti kaitseväelaste teenistus Liibanonis annab Eesti riigile moraalse õiguse küsida toetust meie liitlastelt, tõdes riigipea. Kuigi oleme paari viimase aasta jooksul hakanud rohkem keskenduma iseseisva kaitsevõime tugevdamisele, ei tähenda see, et oleksime unarusse jätnud julgeolekusse panustamise mujal maailmas.

Eesti jalaväerühm kuulub Soome kaitseväe üksuse koosseisu, mis on osa 500-mehelisest Soome-Iiri ühispataljonist FINIRISHBATT ning teenib ÜRO rahuvalvemissiooni UNIFIL läänesektoris Iisraeli piiri ääres koos Itaalia, Ghana, Lõuna-Korea, Malaisia ja Tansaania kaitseväelastega. Meie kaitseväelaste ülesanneteks on viia läbi vaatlusi, patrulle ja mehitada kontrollposte, samuti teevad Eest kaitseväelased koostööd Liibanoni relvajõududega.

"Eesti jalaväerühm täidab rahvusvahelisi ülesandeid Liibanonis täpselt samuti nagu teeb seda Ohio osariigist pärit USA merejalaväelane Tapal või Saksamaa piloot Ämari lennuväljal," ütles president Ilves. "Kui meie oleme solidaarsed liitlastega, siis on liitlased solidaarsed Eestiga."

Kaitseväelaste tuntav osa on selles, et saame Eestis nüüd tunnistada: meie maa ei ole kunagi varem olnud nii hästi ja tõhusalt kaitstud kui täna, sõnas riigipea.

Tema sõnul tähendab lause "Iga okas loeb" ka seda, et riik ei unusta oma sõdureid ja nende perekondi: et kaitseväelastel on nii enne missiooni, missiooni ajal kui ka pärast seda maksimaalne riigi tugi ja mõistmine; et kõikidele teenistuses vigastada saanud kaitseväelastele tagatakse riigi kulul maailmatasemel ravi; et kaitsevägi tagab neile sobiva töökoha ja täiendõppe võimalused; et teenistust lõpetada soovivad veteranid saavad omandada riigi kulul uue hariduse ja kaasaegseid oskusi; et riik pakub psühholoogilist tuge mitte ainult kõikidele kaitseväelastele, vaid ka nende pereliikmetele, kes samuti sageli vajavad abi.

President Ilves soovis ÜRO rahuvalvemissioonile suunduvatele kaitseväelastele turvalist teenistust ning nende lähedastele rahulikku meelt ootamisel.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond