- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea arutas Brüsselis Euroopa Parlamendi juhi ja Sloveenia presidendiga rändekriisi

Eesti riigipea arutas Brüsselis Euroopa Parlamendi juhi ja Sloveenia presidendiga rändekriisi
Fotol president Toomas Hendrik Ilves ja Euroopa Parlamendi president Martin Schulz.
© Euroopa Parlament

22.10.2015

"Ma ei tahaks näha rändekriisi taustal Euroopa äärmuslike poliitiliste jõudude kasvu. Massiline Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika põgenike hulk on hetkel Euroopa kõige põletavam probleem, mille lahendamine eeldab liikmesriikidelt solidaarsust, Euroopa Liidu välispiiride paremat kontrolli, sõjapõgenike ja majanduspagulaste eristamist ning samas sallimatuse hukkamõistu," ütles president Toomas Hendrik Ilves Brüsselis toimunud kohtumistel Euroopa Parlamendi presidendi Martin Schulzi ja Sloveenia presidendi Borut Pahoriga.

President Ilves rõhutas: peame endale aru andma, et tänase rändekriisiga kas toimetulek või läbikukkumine mõjutab Euroopa tulevikku pikaajaliselt. "Küsimus on lihtne - kas nn Ida-Euroopa riigid näitavad nüüd solidaarsust, mida oleme oma liitlaste poolt kogenud või hülgavad selle. Olen kindel, et lõpuks valime me kõik solidaarsuse," sõnas Ilves.

Eesti puhul on aga täiesti vastandlikud näiteks meie digiühiskonna edulugu ja võõrviha. "Me ei saa olla kahepalgelised, kus infotehnoloogia valdkonnas oleme väga liberaalsed ja ootame erinevate rahvuste esindajaid oma riiki tööle, aga rändeküsimuses muutume äärmuslikult konservatiivseks," lisas Eesti riigipea.

"Teisalt on küsimus ka Euroopa Liidu võimekuses hallata põgenikekriisi põhjuseid ja tagajärgi terviklikult. Euroopa Liidu ministrite arutelud keskenduvad üha enam põgeniketulva põhjustele ja ühist vastutust Euroopa tuleviku eest tajutakse selgelt," lisas ta.

Riigipea kritiseeris ka Euroopa parem- ja vasakäärmuslike poliitiliste parteide populistlikku tegevust rändekriisis: "Inimeste ebakindluse muutmine hirmudeks, et koguda hääli ja populaarsust pole vastutustundlik."

Euroopa Parlamendi juht Schulz ja president Ilves rääkisid Euroopa ees seisvatest julgeolekualastest väljakutsetest, keskendudes Venemaa tegevusele Ukrainas ning Süürias. "Minski lepingu täitmiseta ei ole võimalik liikuda Euroopa Liidu ja Venemaa suhetes uuele tasemele," tõdes Eesti riigipea, kes nentis ühtlasi, et Venemaa sekkumine Süüria kodusõtta ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi opositsioonijõudude pommitamine toob juurde sõjapõgenikke ning süvendab rändekriisi. Ilves ja Schulz rääkisid ka Euroopa Liidu ja Türgi koostööst põgenikekriisi lahendamisel.

Euroopa Parlamendi presidendiga kohtumisel kõneldi ühtlasi ühtse digituru loomisest ning ettevõtluse edendamisest Euroopa Liidus.

President Ilves esineb täna mõttekoja Friends of Europe (Euroopa sõbrad) kõrgetasemelise seminari digiühiskonna teemalises paneelis. Homme kohtub riigipea Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ning Euroopa Komisjoni asepresidendi ja digivoliniku Andrus Ansipiga.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond