- Reset + PDFPrindi

President Ilves kutsus nn Ida-Euroopat olema solidaarne põgenikekriisile lahenduste pakkumisel

19.10.2015

President Toomas Hendrik Ilves ütles kohtumisel Eestisse riigivisiidile saabunud Slovakkia presidendi Andrej Kiskaga, et Euroopa suudab põgenikekriisiga vaid siis toime tulla, kui Euroopa Liit on ühtne ning paljuski on see Kesk- ja Ida-Euroopa vastutuse küsimus.

"Olen mures, kuidas mõnede nn Ida-Euroopa riikide kõhklemine ühises põgenikekriisis tekitab uuesti lõhe Euroopas, jagades meid idaks ja lääneks. See taastoodab ebaõiglaseid stereotüüpe, mille vastu oleme alati võidelnud," ütles president Ilves.

Euroopa Liit on olnud solidaarne meie muredega ja püüdlustega nii enne kui ka pärast meie liitumist, nüüd on meie kord vastata samaga, rõhutas Eesti riigipea.

"Küsimus pole numbrites või kvootides, küsimus on põhimõttes – solidaarsuses, mis on üks Euroopa Liidu väärtusi," kinnitas ta.

President Ilvese sõnul on Euroopa Liidu arutelud keskendunud praegu sellele, kuidas peatada põgenike tulv ja kaitsta ühenduse välispiire.

Ta pidas oluliseks põgenikekriisis arukat ja rahulikku arutelu ning sõnas: "Vältida tuleks inimeste hirmude ja ebakindluse populistlikku ärakasutamist, ometi just seda kahetsusväärselt teevadki Euroopas mitmed parteid."

Eesti ja Slovakkia riigipead pidasid vajalikuks, et Ukrainale kuuluks jätkuvalt meie toetus ja tähelepanu.

Kahe maa omavahelisi suhteid iseloomustas president Ilves väljendiga "pilvitu taevas" ning nimetas tähtsaks just Eesti ja Slovakkia IT-koostööd, avaldades heameelt, et riigivisiidil saadab president Kiskat üle 20 digi- ja tehnoloogiaettevõtjat.

Homme hommikul toimub teaduspargis Tehnopol Eesti ja Slovakkia riigipeade osalusel avalik arutelu, kus räägitakse meie kui väikeriikide võimalustest jõuda oma toodete ja teenustega üleilmsetele turgudele.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond