- Reset + PDFPrindi

President Ilves avaldas kaastunnet Ungari endise riigipea Árpád Göncz’i surma puhul

07.10.2015

"Minus tekitas suurt kurbust ja valu teade, et kommunismiikkest vaba Ungari esimene riigipea, suur demokraat ja julge kodanik Árpád Göncz on surnud," kirjutas president Toomas Hendrik Ilves Ungari kolleegile János Áder'ile saadetud kaastundekirjas.

Aastatel 1990-2000 Ungari presidendina töötanud ja ungarlaste 1956. aasta ülestõusu üks innustajaid Árpád Göncz jääb Eesti riigipea sõnul Euroopa ajalukku inimesena, kes näitas, kuidas vägivalla vastu tuleb üles astuda ja kui hoolikalt peab iseseisvust hoidma.

Tänagi on asjakohane Árpád Göncz'i mõte tema riigivisiidilt Eestisse mais 1996, et kui sotsialismi ajal tunti meie piirkonnas puudust vabadusest, siis nüüd tunneme puudust julgeolekust, tõdes president Ilves.

"Árpád Göncz, kellele Eesti Vabariik on annetanud Maarjamaa Risti ketiklassi teenetemärgi, seisab meie mälestustes soome-ugri rahvaste ühe mõjuka eestkõnelejana, kelle hoiatuse järgi on nad jõudnud oma saatusekella 11.59 minuti juurde ning ka Eestist ja Ungarist sõltub väga palju, et meie sugulasrahvaste keel ja kultuur ei kaoks, nende identiteet säiliks," kirjutas Eesti riigipea kaastundekirjas.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond