- Reset + PDFPrindi

President Ilves alustab töövisiiti Ameerika Ühendriikides

23.09.2015

President Toomas Hendrik Ilves alustab täna visiiti Ameerika Ühendriikides, mille keskmes on ÜRO 70. Peaassamblee avanädalal peetav kõne ja tippkohtumine, kus lepitakse kokku kõikidele riikidele kehtivad järgmise 15 aasta kestliku arengu eesmärgid. President Ilves juhib ÜRO-s koos Maailmapanga presidendi Jim Yong Kimi ja peaökonomist Kaushik Basuga kõrgetasemelist digiarengu paneeldiskussiooni. Räniorus asuvas Stanfordi Ülikoolis toimub president Ilvese avalik diskussioon politoloogist kirjaniku Francis Fukuyamaga julgeolekupoliitikast ja infotehnoloogiast ning New Yorgi Ülikoolis debateerib Eesti riigipea julgeolekupoliitika tunnustatud eksperdi Mark Galeotti'ga globaalse julgeoleku teemadel.

Riigipea alustab töövisiiti San Franciscos, kus olulisemaks sündmuseks on avalik arutelu Stanfordi Ülikoolis, kus president Ilves arutleb koos Ameerika politoloogi ja kirjaniku Francis Fukuyama'ga julgeoleku hetkeolukorra üle maailmas ja tehnoloogia rollist demokraatias.

Räniorus külastab president Ilves Apple'is toimuvat Euroopa idufirmade üritust "Startup Europe Comes to Silicon Valley". Ka tutvustab ta CloudFlare Interneti tippkohtumisel e-Eesti edulugu ning arutleb koos CloudFare tegevjuhi ja kaasasutaja Matthew Prince'iga e-ühiskonna tuleviku üle.

San Franciscost suundub riigipea New Yorki, kus toimuvad ÜRO kõrgetasemelised kohtumised. President Ilves kõneleb ÜRO 70. Peaassamblee avanädala teisel päeval üleilmsest julgeolekuolukorrast ja arengukoostöö ees seisvatest väljakutsetest, samuti ÜRO ja selle liikmesriikide rollist erinevate hetkel maailma mõjutavate probleemide ja kriiside lahendamisel.

New Yorgi Ülikoolis toimub Eesti riigipea ning rahvusvahelise kuritegevuse ja julgeoleku tunnustatud asjatundja Mark Galeotti diskussioon julgeolekuohudest maailmas.

ÜRO kõrgetasemelise nädala raames kohtub president Ilves kahepoolselt Rumeenia riigipea Klaus Iohannisega, teemadest keskendutakse piirkondlikule julgeolekule ja Atlandi-ülesele koostööle.

Eesti, USA, Maailmapanga ja Maailma Majandusfoorumi ühisel digiajastu mõjude teemalisel kõrgetasemelisel arutelul ÜRO-s kõneleb president Eesti e-lahenduste arengust ja tehnoloogia positiivsest mõjust riikide arengule.

President Ilves on New Yorgis ka üheks kõnelejaks kestliku arengu tippkohtumisel, mis on viimase 15 aasta olulisim arenguvaldkonna kohtumine, kus riigipead ja valitsusjuhid lepivad kokku kestliku arengu eesmärkides. President kõneleb muuhulgas inimõiguste, korruptsiooni, õigusriikluse ja heade valitsemistavade ning infotehnoloogiliste lahenduste olulisusest kestliku arengu saavutamisel.

Riigipea kõneleb UN Women'i ja Hiina presidendi korraldatud servaüritusel Eesti panusest Pekingi deklaratsioonis kokkulepitu elluviimiseks võrdõiguslikkuse edendamisel nii riigisiseselt kui rahvusvahelisel tasandil. Ürituse eesmärk on tähistada 20. aasta möödumist Pekingis ÜRO ülemaailmsel naisteteemalisel konverentsil vastu võetud deklaratsioonist ja tegevusprogrammist.

Eesti New Yorgi peakonsulaadis annab president Ilves üle Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi Timothy John Berners-Lee'le, kes on tunnustatud arvutiteadlane ning WorldWideWeb'i looja.

Traditsiooniliselt kutsub president Ilves koos Eesti peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsiga sealsesse Eesti Majja vastuvõtule kohaliku eestlaskonna. Teist aastat järjest tunnustab riigipea ka meie New Yorgi peakonsulaadi ja EASi korraldatud vastuvõtul USA idarannikul tegutsevaid Eestist pärit ettevõtlikke noori.

New Yorgist lendab riigipea Washingtoni, et osaleda koos Läti presidendi Raimonds Vejonis'ega Euroopa Poliitika Analüüsi Keskuse (CEPA) konverentsi paneelis "Baltimaade julgeoleku tagamine Putini ajastul", mida modereerib Economist'i toimetaja Edward Lucas.

Washingtonis avab president tervitusega ka Maailmapangas toimuva Eesti IT-firmasid ja meie e-lahendusi tutvustava ürituse.

Tagasi Eestisse jõuab riigipea 3. oktoobril.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond