- Reset + PDFPrindi

President Ilves kohtus Läti uue riigipea Raimonds Vējonisega

President Ilves kohtus Läti uue riigipea Raimonds Vējonisega
President Toomas Hendrik Ilves ja Läti president Raimonds Vējonis.
© Birgit Püve

09.07.2015

Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves, kes võõrustas Läti eile ametisse astunud presidenti Raimonds Vējonist, nimetas tähelepanuväärseks, et esimese välisvisiidi teeb Läti riigipea just Eestisse.

"See on kinnitus Eesti ja Läti läbipõimunud sidemetest nii poliitilistes, riigikaitselistes ja majanduslikes küsimustes, samuti kultuuri ja hariduse vallas," sõnas president Ilves, meenutades, et Läti uus riigipea on õppinud ka Tallinna Tehnikaülikoolis.

Eesti riigipea iseloomustas Läti nüüd lõppenud Euroopa Liidu eesistumist kui silmapaistvat ja edukat poolaastat, see oli ka Eestile oluline kogemus, mida lätlased meiega avameelselt jagasid.

Rääkides Kreekast, näeb kogu ülejäänud euroala, et olukord on kriitiline, tõdes president Ilves, öeldes: "Ootame Kreeka valitsuselt üksikasjalikke ettepanekuid, realistlikke lubadusi ja nende täitmist. Meil hakkab otsa lõppema aeg ja samuti usaldus, mis on murenemas."

Presidendid Ilves ja Vējonis olid ühte meelt, et Euroopa Liidult suurt tähelepanu võtvad Kreeka ja pagulaste kriis ei saa lükata tahaplaanile sõda Ukrainas, mis on praegu Euroopa julgeoleku põhiküsimus.

"Ukraina seisab silmitsi jätkuva agressiooniga ja sellest tingitud majandusolukorra järsu halvenemisega. See kõik on Euroopa ühine mure," rõhutas Eesti riigipea.

Eesti riigipea tunnustas president Vējonise otsusekindlust Läti kaitseministrina oma riigi kaitsevõime olulisel tõstmisel, mille üks osa on tema algatatud kava viia aastaks 2018 Läti kaitsekulud kahe protsendini SKT-st.

Kahjuks me näeme, et Venemaa ei ole praegu sõbralik ja etteennustatav partner Läänemere piirkonnas, laiemalt Euroopas ja samuti Atlandi-üleselt, ütles president Ilves, kes arutas tänasel kohtumisel Läti kolleegiga kaitsekoostöö olulisust nii omavahel, piirkondlikult kui ka läbi ühiste õppuste koos NATO liitlastega.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond