- Reset + PDFPrindi

President Ilves parimatele koolilõpetajatele: õppige ja kasvage iseenda parimaks versiooniks

01.07.2015

Riigipea Toomas Hendrik Ilves tervitas täna presidendi kantselei roosiaias Kadriorus sellesuviseid parimaid koolilõpetajaid gümnaasiumidest, ameti- ja kõrgkoolidest.

"Maailm Eesti ümber näib üle tüki aja muutuvat kiiremini kui elu Eestis. Need, kes ootavad stabiilsust ja ettearvatavust kogu ülejäänud eluks, peavad pettuma, käigu siis jutt rahvusvahelisest julgeolekuolukorrast ja sündmustest Ukrainas, solidaarsuskriisist Euroopas seoses pagulaste vastuvõtuga või murepilvedest seoses euroala tulevikuga," tõdes president Ilves.

"Paraku eksivad need, kelle meelest oleks Eestile võimalik või koguni kasulik end neist probleemidest eemale lükata ja omaette olles paremaid lahendusi leida. Kapseldumine ja vabatahtlik isolatsioon kujunesid Eestile hukatuslikuks juba 75 aastat tagasi. See on Eesti uut iseseisvusaega defineeriv tõdemus ja seepärast olemegi viimase veerandsajandi pingutanud, ja kõige rohkem on seda teinud just teie vanemate põlvkond, et mitte kunagi enam jääda üksi, mitte kunagi enam kanda iseseisvuse kaotusega kaasnevaid kannatusi ja ohvreid," ütles riigipea koolilõpetajatele.

"Ühiskonna tervise tunnuseks on selle poolt loodavate vabaduste ja võimaluste hulk, ning nende keskmes on igaühele loodud võimalus õppida ja kasvada iseenda parimaks versiooniks," rõhutas president Ilves, kutsudes noori kasutama kõiki eesootavaid võimalusi.

Eelistatult võiks see toimuda Eestis, ent andkem endale aru meie ressursside piiratusest selles mõttes, et absoluutset maailma tippu kõiges me saavutada ei saa, sest vajalikku kompetentsi lihtsalt ei jätku, möönis ta, lisades: "Ja tundkemgi siis rõõmu selle üle, et see võimalus minna ja areneda ja siis tagasi tulla on olemas."

Riigipea pani parimatele koolilõpetajatele väikese lisakohustuse ja -vastutusegi – osaleda muude asjade kõrval ka ühiskondlikus debatis ja kinnitada, et vabatahtlik käegalöömine ja passiivne ootus pole tänases muutuvas maailmas eduretsept.

"Teid usutakse, sest teie senine elukäik Eestis tõestab, et omaenda parima versiooni saavutamine on võimalik," ütles president Ilves.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond